Wzgórze zamkowe i Labirynt
Wzgórze Zamkowe to najstarsza część Budapesztu, która zachowała swój pierwotny charakter. Poza Starym Miastem znajduje się na nim Zamek Królewski. Pałac zajmuje cały południowy kraniec Wzgórza Zamkowego. Został wzniesiony w XIII w., w XVI w. na Wzgórze wkroczyli Turcy i zajęli zamek. Od strony południowej Zamek Królewski otaczają doskonale zachowane fragmenty średniowiecznych murów obronnych, z Wielką Basteją, wieżą Buzogány i Bramą Ferdynanda.
Zwiedzając zamek warto zwrócić uwagę na:
Salę Balową, która zajmowała pierwsze piętro. Obecnie stoi w niej gotycki ołtarz z kolekcji Galerii Narodowej;
Kaplicę Zygmunta - wejście do niej prowadziło z Dziedzińca Lwów. Powstała w XVIII w.;
Schody Główne wiodły z parteru na pierwsze piętro do sali krytej przeszklonym dachem. Na parterze pomiędzy kolumnami ustawiono gigantyczne posągi Atlasów w taki sposób, by dźwigali na swych ramionach górną część schodów. W czasie powojennej odbudowy schody zostały zmodyfikowane;
Komnatę Habsburgów;
Małą Salę Tronową.
Wokół zamku zachowały się fontanny, w tym efektowna Fontanna Macieja, która ukazuje króla Macieja Korwina na polowaniu, w otoczeniu ogarów, martwego jelenia i sokolnika Galeotto Marzio. Na uwagę zasługują również pomniki: konny posąg Eugeniusza Sabaudzkiego oraz postać Csikósa. Przy wejściu do Muzeum Historii Budapesztu stoją uosobienia Wojny i Pokoju. Na dziedzińcu przed Galerią Narodową znaleźć można fontannę, która ukazuje dwójkę dzieci mocujących się z ogromną rybą.
Pod Wzgórzem Zamkowym rozciąga się Labirynt - rozbudowany kompleks jaskiń i podziemnych grot, które przez długie wieki służyły mieszkańcom dzielnicy jako piwnice, magazyny i schrony. Po II wojnie światowej władze miasta przekształciły korytarze w atrakcję turystyczną, wydzielono około 1,5 km tuneli, które w 1983 r. udostępniono dla turystów. Na uwagę zasługuje Oś Ziemi z kolumnami czasoprzestrzeni, która symbolizuje centrum i początek świata. W tym miejscu rozpoczyna się i kończy spacer po jaskini. Dalej korytarz przekształca się w Labirynt Prehistorii, składający się z kilku oddzielnych komór prezentujących osiągnięcia ludów pierwotnych, a następnie w Labirynt Inny świat, który ukazuje przyszłość ludzkości, dalej Labirynt Odwagi z korytarzami rozświetlonymi jedynie blaskiem kilku świec.
Pokaż Mapa Budapesztu na większej mapie