wNieznane.pl

Budapeszt

Wzgórze Gellerta i Skalna kaplicaWzgórze Gellerta to jedno z kilku wzgórz, na których położony jest Budapeszt. W połowie wysokości, wśród drzew można zauważyć pomnik przedstawiający biskupa Gellerta, który w jednej dłoni trzyma krzyż, a drugą ma skierowaną w geście ewangelizacji. Po kilku latach do posągu dobudowano kolumnadę i postaci pogan pragnących nawrócić się na wiarę katolicką. Spod pomnika wypływa wodospad. 

Na wzgórzu znajduje się również cytadela. Powstała w 1851 r. Z jej okolic roztacza się wspaniały widok na miasto. Wzdłuż kamiennych murów ustawiono repliki dział wykorzystywanych do obrony wzgórza podczas II wojny światowej oraz tablice z fotografiami ukazującymi rozwój miasta na przestrzeni ostatnich stuleci.

Pomnik Wolności stoi na południowo wschodnim krańcu wzgórza Gellerta. Powstał po II wojnie światowej. Rzeźba przedstawia kobietę z wzniesionymi w górę rękoma, w których trzyma gałązkę - symbol pokoju. Posąg o wysokości 14 m umieszczony jest na 26-metrowym postumencie, dzięki czemu góruje nad miastem. U stóp pomnika stojąpostaci św. Jerzego walczącego ze smokiem i anonimowego mężczyzny z pochodnią.

Skalna kaplica to kolejna atrakcja na Wzgórzu Gellerta. Usytuowana jest na wysokości około 25 m nad poziomem Dunaju. Grocie nadano kształt przypominający wyglądem kaplicę z Portugalii. Poświęcona została w 1926 r. i składa się z dwóch komór: przedsionka i głębiej położonej groty. Wewnątrz, niezależnie od pory roku, panuje stała temperatura 21°C. 

U podnóża góry Gellerta znajduje się kąpielisko Rudas. To najlepiej zachowany poturecki zabytek w stolicy Węgier. 

Kąpielisko Rác stoi przy zjeździe z mostu Elżbiety i jest jednym z najstarszych w Budapeszcie. Pokaż Mapa Budapesztu na większej mapie


Zdjęcia Wzgórze Gellerta i Skalna kaplica


Pogoda

Budapeszt
Dziś, 13 listopada 2019
ikona pogody+18°  / +11°
Lekki deszcz, miejscami możliwe rozpogodzenia
wiatr: SE 19 km/h
ciśnienie: 1002 hPa
wilgotność: 76%
zachmurzenie: 31%
opady: 0.4 mm/h

Czwartek, 14 listopada 2019
ikona pogody+11° C    /  +7° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 3 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 15 listopada 2019
ikona pogody+16° C    /  +9° C
Zamglenia
wiatr: ESE 11 km/h
opady: 0.0 mm/h