wNieznane.pl

Budapeszt

Mosty i promenada naddunajskaBudapeszt może poszczycić się kilkoma mostami, z których niektóre zasługują na szczególną uwagę. Most Łańcuchowy łączy Stare Miasto Budy z centrum Pesztu.

Most Elżbiety łączy Döbrentei tér u podnóża góry Gellérta z placem 15 Marca po stronie Pesztu. Tuż obok stoi Śródmiejski Kościół Parafialny. Powstał na przełomie XIX i XX w. Nazwę zawdzięcza węgierskiej królowej Elżbiecie, która została zamordowana w 1898 roku.

Most Wolności (Szabadság Híd) był trzecią przeprawą przez Dunaj. Powstał w ostatnich latach XIX w. Warto poświęcić chwilę i przyjrzeć uważnie detalom znajdującym się na zielonych pylonach mostu.                           

 

Wzdłuż Dunaju poprowadzono deptak - promenadę naddunajską. Pierwsze budynki postawiono przy niej pod koniec XVIII w. Wzdłuż promenady powstały rzeźby, fontanny i pomnik Małego Księcia, siedzącego na barierce odgradzającej tramwaje od przechodniów. Z promenady doskonale widać Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski. Jej koniec znajduje się przy Placu Roosevelta i Moście Łańcuchowym.Pokaż Mapa Budapesztu na większej mapie


Zdjęcia Mosty i promenada naddunajska


Pogoda

Budapeszt
Dziś, 25 stycznia 2020
ikona pogody+4°  / -1°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: E 3 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 65%
zachmurzenie: 14%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 26 stycznia 2020
ikona pogody+1° C    /  -5° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: ENE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 27 stycznia 2020
ikona pogody+6° C    /  +1° C
Zamglenia
wiatr: WNW 4 km/h
opady: 0.0 mm/h