wNieznane.pl

Budapeszt

Mosty i promenada naddunajskaBudapeszt może poszczycić się kilkoma mostami, z których niektóre zasługują na szczególną uwagę. Most Łańcuchowy łączy Stare Miasto Budy z centrum Pesztu.

Most Elżbiety łączy Döbrentei tér u podnóża góry Gellérta z placem 15 Marca po stronie Pesztu. Tuż obok stoi Śródmiejski Kościół Parafialny. Powstał na przełomie XIX i XX w. Nazwę zawdzięcza węgierskiej królowej Elżbiecie, która została zamordowana w 1898 roku.

Most Wolności (Szabadság Híd) był trzecią przeprawą przez Dunaj. Powstał w ostatnich latach XIX w. Warto poświęcić chwilę i przyjrzeć uważnie detalom znajdującym się na zielonych pylonach mostu.                           

 

Wzdłuż Dunaju poprowadzono deptak - promenadę naddunajską. Pierwsze budynki postawiono przy niej pod koniec XVIII w. Wzdłuż promenady powstały rzeźby, fontanny i pomnik Małego Księcia, siedzącego na barierce odgradzającej tramwaje od przechodniów. Z promenady doskonale widać Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski. Jej koniec znajduje się przy Placu Roosevelta i Moście Łańcuchowym.Pokaż Mapa Budapesztu na większej mapie


Zdjęcia Mosty i promenada naddunajska


Waluta

Aktualny średni kurs:100 HUF = 1,28 PLNnazwa waluty: forint (Węgry)
stan na: 2019-11-08

Pogoda

Budapeszt
Dziś, 12 listopada 2019
ikona pogody+9°  / +1°
Silne zachmurzenie
wiatr: E 13 km/h
ciśnienie: 1011 hPa
wilgotność: 81%
zachmurzenie: 86%
opady: 0.5 mm/h

Środa, 13 listopada 2019
ikona pogody+15° C    /  +11° C
Silne opady deszczu
wiatr: ESE 18 km/h
opady: 5.2 mm/h

Czwartek, 14 listopada 2019
ikona pogody+12° C    /  +7° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSE 5 km/h
opady: 0.0 mm/h