wNieznane.pl

Kreta

ChaniaChania (Hania, Χανιά / ΧΑΝΙΑ) to drugie co do wielkości miasto Krety. Jego historia sięga czasów minojskich, w czasach późniejszych Chania była pod panowaniem Arabów, Bizancjum, Wenecjan, Turków, aż wreszcie wyspę przyłączono do Grecji. Obok Rethymnonu, jest to niewątpliwie najładniejsze miasto na Krecie. Na szczególną uwagę zasługuje port wenecki z XIV w. z malowniczą, ciasną zabudową dookoła. Warto przespacerować się labiryntem wąskich uliczek, przejść i schodków, wzdłuż których znajduje się mnóstwo sklepików z lokalnymi wyrobami i różnego rodzaju pamiątkami. Na cyplu zamykającym port znajduje się latarnia morska, a obok Bastion św. Mikołaja. To doskonałe miejsce do obejrzenia 9 weneckich arsenałów (Arsenali), służących dawniej do budowy i przechowywania galer (dawniej było ich 23). Z drugiej strony cypla, w dawnym arsenale mieści się niewielkie Muzeum Morskie.

Przy porcie stoi Meczet Janczarów, nazywany także Meczetem Hassana lub Yiali Tzami. Obecnie mieści się w nim galeria sztuki. Przy nim stacjonują charakterystyczne białe dorożki, którymi można zwiedzić miasto. Obok znajduje się Platia Venizelou z ładną fontanną pośrodku. Kawałek dalej jest Fort Firkas - fragment umocowań, służący dawniej do obrony portu. Aktualnie jest to Muzeum Marynarki.

 

Wąskie uliczki prowadzą do malowniczej dzielnicy Splantzia z ładnym kościołem Agios Nikolaos przy Platia 1821 i dalej, do fragmentów potężnych murów miejskich, których fragmenty widać dookoła zabytkowego centrum Chanii. Na uwagę zasługuje również hala targowa z początku XX w., wzorowana na hali z Marsylii,  zbudowana w miejscu dawnej agory, a tuż przy niej górujący nad placem minaret. Można również zajrzeć do Muzeum Archeologicznego i znajdującej się obok katedry, zobaczyć zegar miejski, który stoi w pobliskim parku. Pokaż Chanię na większej mapie


Zdjęcia Chania


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,28 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-10-21

Pogoda

Kreta
Dziś, 21 października 2019
ikona pogody+24°  / +17°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: N 11 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 64%
zachmurzenie: 4%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 22 października 2019
ikona pogody+22° C    /  +12° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 19 km/h
opady: 0.1 mm/h

Środa, 23 października 2019
ikona pogody+20° C    /  +16° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 17 km/h
opady: 0.0 mm/h