wNieznane.pl

Kreta

Balos i GramvousaLaguna Balos (Μπάλο / ΜΠΑΛΟΣ) i wyspa Gramvousa (Γραμβούσα / ΓΡΑΜΒΟΥΣΑ) to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych miejsc na Krecie i koniecznie trzeba je zobaczyć. Położone są na północno-zachodnim końcu wyspy. Woda w lagunie przybiera kolory od zielonego po wszelkie odcienie błękitu. Z jednej strony nie sięga nawet do kolan i jest bardzo ciepła, z drugiej - jest znacznie głębsza, zimniejsza, a dookoła znajdują się kamienie. Najpiękniej prezentuje się widziana z góry.

 

Gramvousa to wyspa, znajdująca się niedaleko Balos. Można się na nią dostać jedynie statkiem wycieczkowym wypływającym codziennie z portu w Kissamos. Jej atrakcją jest mała plaża z krystaliczną wodą w odcieniach zieleni i błękitu, wrak statku, który utknął na mieliźnie i kompletnie się rozpadł, oraz ruiny twierdzy, położone wysoko na wzgórzu. Ścieżka prowadząca do twierdzy jest kamienista, miejscami bardzo stroma i męcząca. Podejście zajmuje ok. 15-20 minut. 

 

Na Balos można dostać się na dwa sposoby - statkiem wycieczkowym (Balos + Gramvousa) lub samochodem (tylko Balos). Rezerwacji biletów warto dokonać przez internet na www.gramvousa.com. Statki często cumują ok. 200 m od laguny, a następnie należy przesiąść się do małych łódek, które transportują turystów na plażę z różowym piaskiem. 

Na statku serwowane są posiłki, znajdują się tu także sklepiki, gdzie zapominalscy mogą kupić np. okulary przeciwsłoneczne, maty plażowe czy maskę i rurkę, jest również możliwość wypożyczenia parasola plażowego. 

 

Na Balos można się dostać także szutrową drogą poprowadzoną zboczem góry. Jest ona wąska i miejscami kręta. Warto więc wybrać się tam samochodem terenowym. Od parkingu do laguny trzeba jeszcze zejść w dół wąską, kamienistą ścieżką. Zejście zajmuje ok. 30 minut. 

 

Warto pamiętać, że na Balos nie ma sklepów, restauracji, a słońce praży przez cały czas. Na stały ląd można przedostać się przechodząc przez sięgającą do pasa wodę lub korzystając za opłatą z jednej z cumujących w lagunie łódek. 


 


Pokaż Balos i Gramvousę na większej mapie


Zdjęcia - Balos i Gramvousa


Pogoda

Kreta
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +15°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 18 km/h
ciśnienie: 1011 hPa
wilgotność: 62%
zachmurzenie: 61%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: NNW 18 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+29° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: NNW 17 km/h
opady: 0.0 mm/h