wNieznane.pl

Kreta

RethymnonRethymnon (Rethymno, Retimno, Ρέθυμνο / ΡΕΘΥΜΝΟ) to trzecie co do wielkości miasto na Krecie. Miejsce zostało zasiedlone już podczas okresu minojskiego, jednak z tamtych czasów nie zachowały się żadne pozostałości. Swoją świetność miasto przeżywało w XVI i na początku XVII w., kiedy było pod panowaniem Wenecjan. Z tego okresu pochodzi potężna Fortezza, ładny, ale mały port wenecki, wokół którego skupionych jest mnóstwo tawern ze świeżymi rybami i owocami morza, Loggia, niepozorna brama Porta Guora (Megali Porta), a także słynna Fontanna Rimondi, zbudowana w XVII w. Pomiędzy czterema kolumnami umieszczono trzy lwie paszcze, z których tryska woda. Wszystkie te budowle można zobaczyć podczas dosyć krótkiego spaceru.

 

Kolejne lata to panowanie Turków i całkowita przebudowa miasta. W miejscu kościołów pojawiły się meczety, z których dwa stanowią obecnie atrakcje turystyczne - Meczet Neratzque i Meczet Mustafy. Centrum miasta stanowi plątanina wąskich, klimatycznych uliczek z małymi sklepikami. Prawdziwa perełka to ekskluzywny hotel z basenem na końcu wąziutkiej ścieżki.

 

Efektownie prezentuje się podświetlony nocą port i turecka latarnia morska z XVII w. Od portu ciągnie się szeroka piaszczysta, dobrze zagospodarowana plaża, wzdłuż której poprowadzono promenadę. W upalne dni można odpocząć w ogrodach miejskich. Warto też zobaczyć kościół św. Franciszka. Na uwagę zasługuje także katedra. 

 

Nieco więcej czasu zajmuje zwiedzanie Fortezzy. To największy wenecki zamek na wyspie. Wewnątrz znajduje się Meczet Sułtana Ibrahima, a także teatr, gdzie latem odbywają się imprezy plenerowe. To również doskonały punkt widokowy na miasto. Miłośnicy muzeów mogą zajrzeć do skromnego Muzeum Archeologicznego, które znajduje się tuż obok.  Pokaż Rethymnon na większej mapie


Zdjęcia Rethymnon


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,28 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-10-18

Pogoda

Kreta
Dziś, 21 października 2019
ikona pogody+24°  / +17°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: N 11 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 64%
zachmurzenie: 4%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 22 października 2019
ikona pogody+22° C    /  +12° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 19 km/h
opady: 0.1 mm/h

Środa, 23 października 2019
ikona pogody+20° C    /  +16° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 17 km/h
opady: 0.0 mm/h