wNieznane.pl

Buenos Aires

RetiroJeśli przyjedziesz do Buenos Aires, to praktycznie nie ma opcji, żeby nie trafić na Retiro. To właśnie tu przyjeżdżają prywatne busy z lotniska Ezeiza. Chcesz ruszyć do innych miast Argentyny? Zapraszamy na dworzec autobusowy i kolejowy. Z licznych stanowisk co chwila odjeżdżają piętrowe autobusy, które rozjeżdżają się promieniście po kraju. Liczba przewoźników pozwala na naprawdę szeroki wybór usług o zróżnicowanych cenach i standardzie.

Jednak to nie jedyna funkcja tej dzielnicy miasta. W pobliżu nie brakuje hoteli o zróżnicowanym standardzie, choć najbardziej rzucają się w oczy te z wyższej półki, jak Marriott czy Sheraton. Nieopodal znajduje się park, w którym charakterystycznym punktem jest Torre de los Ingleses, czyli Wieża Anglików. Wybudowana została w 1910 roku z okazji 100-lecia usamodzielnienia BAires z inicjatywy społeczności brytyjsko-argentyńskiej. Co ciekawe, w tej części odbywały się szkolenia pułku gen. Jose de San Martina i jego konnych grenadierów. Przypomina o tym stosowny pomnik bohatera na koniu z czasów wojny o niepodległość.

W pobliżu parku znajduje się m.in. Bazylika Najświętszego Sakramentu, Muzeum Fernandeza Blanco (sztuki hiszpańsko-amerykańskiej) czy Peaca Plaza. Ostatni z nich pełnił niegdyś funkcję ambasady Izraela. W 1992 roku był celem ataku terrorystycznego, który odbił się głośnym echem. W efekcie zginęło 29 osób, a blisko 250 zostało rannych. Ponadto w Retiro mieszczą się agencje rządowe czy ambasady. Jedna z nich to Ortiz Basualdo Palace z 1912 roku. Pierwotnie była prywatną rezydencją, ale z czasem rząd francuski przejął ją, lokując w niej ambasadę. Być może sam budynek nie byłby znaczący, gdyby nie fakt, iż podczas poszerzania Av. 9 de Julio w latach 70. ... nie został zburzony. W jego pobliżu znajduje się ambasada Brazylii (Perede Palace z 1920 r.).

Warto również zwrócić uwagę na budynek zwany - Kavanagh. W latach 30. XX wieku, mając 120 metrów wysokości, należał do najwyższych w Ameryce Południowej. Aby mógł w ogóle powstać, zlecono wyburzenie kilku budowli z epoki kolonialnej czy też... Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych. Istnieje za to Muzeum Narodowe, które powstało w dawnym hotelu Imigrantów (1911-1953). Wyświetl większą mapę

Zdjęcia Retiro


Waluta

Aktualny średni kurs:1 ARS = 0,07 PLNnazwa waluty: peso argentyńskie
stan na: 2019-09-18

Pogoda

Buenos Aires
Dziś, 19 września 2019
ikona pogody+17°  / +14°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: WSW 21 km/h
ciśnienie: 1008 hPa
wilgotność: 59%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 20 września 2019
ikona pogody+18° C    /  +11° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 11 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 21 września 2019
ikona pogody+20° C    /  +12° C
Słonecznie
wiatr: NW 24 km/h
opady: 0.0 mm/h