wNieznane.pl

Buenos Aires

RecoletaMówisz Recoleta – myślisz cmentarz. Dzielnica położona między Retiro a Palermo przyciąga turystów głównie ze względu na słynną nekropolię. Natomiast w przeszłości to właśnie tu przeprowadzili się co zamożniejsi mieszkańcy San Telmo. Powodem była epidemia żółtej febry.

Wspomniany cmentarz skrywa w swych grobowcach zasłużone osoby dla miasta oraz kraju. Prezydenci, generałowie, politycy, bohaterzy narodowi czy też bogaci Argentyńczycy są pochowani na Recolecie. Najbardziej znaną postacią jest oczywiście Evita Peron. Ciało działaczki społecznej oraz politycznej zostało złożone do grobowca rodziny Duarte. Jednak warto pospacerować również alejkami cmentarza, żeby podziwiać nie tylko same grobowce, ale również rzeźby czy też pomniki. Część z nich naprawdę budzi szacunek i uznanie. Przy okazji poznamy nieco inną niż polską kulturę. Trumny znajdują się nad powierzchnią ziemi. Nie pali się zniczy lecz składa się kwiaty w środku grobowców, w których można posiedzieć "w towarzystwie" zmarłych. W pobliżu cmentarza znajduje się kościół Matki Bożej z Pilar (Nuestra Senora del Pilar).

O ile Recoleta daje możliwość podziwiania rzeźb, o tyle by zapoznać się z wysokiej jakości malowidłami musimy wybrać się do Museo Nacional de Bellas Artes. Miejsce warte odwiedzenia, szczególnie dla fanów sztuki, którzy będą mogli zapoznać się z pracami m.in. Renoira, Moneta, Gauguina, Picassa czy Cezanne'a.

Książkowe mole muszą koniecznie zajrzeć do El Ateneo przy Avenida Callao. Co prawda księgarnia mieści się na pograniczu dzielnic Retiro i Recoleta, ale nie lokalizacja ma znaczenie lecz... wnętrza! A te potrafią zachwycić. Całość została zaaranżowana w dawnym teatrze, gdzie w środku znajdziemy piękne zdobienia. Poza tym jest kawiarnia w miejscu sceny i niezliczona liczba książek na półkach.

Przy Plaza de las Naciones Unidas możemy podziwiać Floralis Generica. To wykonany ze stali i aluminium kwiat o wysokości 23 metrów, który reagował na pory dnia. Jego płatki otwierały się o ósmej rano, żeby wieczorem się zamknąć. Niestety, rzeźba, która powstała w 2002 roku nie zawsze działa prawidłowo. Co nie zmienia faktu, iż warto ją zobaczyć.Wyświetl większą mapę

Zdjęcia Recoleta


Pogoda

Buenos Aires
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+13°  / +9°
Słonecznie
wiatr: N 14 km/h
ciśnienie: 1024 hPa
wilgotność: 73%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+14° C    /  +10° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: N 17 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+14° C    /  +11° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: NNW 10 km/h
opady: 0.0 mm/h