wNieznane.pl

Chorwacja

SplitSplit miastem Dioklecjana? Dość śmiała teza, w której jest ziarnko prawdy. To właśnie tutaj na początku IV wieku rzymski cesarz postanowił zbudować posiadłość, w której miał doczekać końca swego żywota. I pomyśleć, że dawniej był wioską położoną o kilka kilometrów od Salony - miejscowości będącej wówczas znanym ośrodkiem w Dalmacji. A dziś? To Split jest miastem, do którego zjeżdżają się turyści chcący zwiedzić Pałac Dioklecjana, mury obronne, wieże, świątynie, pałace i wszystko to, co składa się na architektoniczny kompleks rodem z antyku.

 

Mauzoleum ostatniego rzymskiego cesarza (poganina), które stało się zaczątkiem do wzniesienia katolickiej katedry św. Duje. Świątynię wyróżniają przede wszystkim wrota do budowy, których użyto drewna orzechowego (XIII wiek).

 

Stare Miasto nosi miano zabytku klasy zerowej i umieszczone jest na liście zabytków dziedzictwa kulturowego UNESCO. Warto się po nim powłóczyć, pospacerować wąskimi uliczkami, przysiąść pod parasolem na kawę, ruszyć w stronę nabrzeża, przy którym zacumowane są rybackie łodzie.

 

Fani piłki nożnej z pewnością ruszą w stronę stadionu Hajduka Split. To jeden z najsłynniejszych klubów piłkarskich w kraju obok Dinama Zagrzeb. Świadczą o tym liczne malowidła będące niemal wszędzie - przy autostradach, małych uliczkach czy na blokach. Natomiast fani Hajduka tzw. "Torcida" należą do najbardziej fanatycznych ekip.Pokaż Split na większej mapie


Zdjęcia Split


Waluta

Aktualny średni kurs:1 HRK = 0,58 PLNnazwa waluty: kuna (Chorwacja)
stan na: 2019-10-18

Pogoda

Split
Dziś, 20 października 2019
ikona pogody+21°  / +18°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ESE 18 km/h
ciśnienie: 1020 hPa
wilgotność: 72%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 21 października 2019
ikona pogody+21° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: ESE 10 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 22 października 2019
ikona pogody+22° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: SE 3 km/h
opady: 0.0 mm/h