wNieznane.pl

Chorwacja

TrogirMożna byłoby stwierdzić, że z racji bliskiej odległości, Trogir jest zdecydowanie w cieniu Splitu. Oczywiście drugie z miast oferuje turystom wiele, co nie znaczy, że Trogir jest jego ubogim krewnym. Świadczyć może o tym fakt, iż jego walory doceniła komisja z UNESCO wpisując starówkę na listę światowego dziedzictwa. I choć legenda głosi, że wystarczy 750 kroków, aby przespacerować całe centrum, to i tak warto zrobić 30 kilometrów ze Splitu. W zamian dostaniemy urokliwe, kamienne uliczki oraz staromiejski klimat.

 

Dawna „Kozia wieś”, jak pierwotnie tłumaczono nazwę miasta (Traugurion) założoną w III wieku p.n.e. przez kolonistów z Grecji, pełniła głównie funkcje portowe. Dziś słynie m.in. ze światowego konkursu młodych tenorów. Ponadto nie brakuje tu zabytków. Najpierw wejdziemy za mury przez Bramę Lądową (Kopnena vrata), którą zdobi lew św. Marka oraz figura błogosławionego Jana z Trogiru (patron miasta). Na zwiedzających czeka katedra św. Wawrzyńca (Sv. Lovre), która powstała w miejsce ruin świątyni zniszczonej przez Saracenów w pierwszej połowie XII wieku. Warto zwrócić uwagę na piękne zdobienia głównego wejścia, którego strzegą kamienne lwy. Ponadto obok katedry stoi XIV-wieczna dzwonnica, z której rozpościera się piękny widok na okolicę. A w środku? W bocznych nawach ulokowano ołtarze z najbardziej okazałą kaplicą wspomnianego patrona miasta z sarkofagiem biskupa w centralnej części.


W pobliżu kościoła znajduje się plac z wieżą zegarową, przy której można usiąść na chwilę, aby ugasić pragnienie. Szczególnie, że to nie koniec atrakcji. W miejskim muzeum przechowywany jest relief antycznego boga szczęśliwych chwil - Kairosa. Płaskorzeźbę datuje się na IV p.n.e.
Ponadto do wyboru mamy dwa pałace – Stafileo oraz Ćipiko. Pierwszy z nich zbudowano w XV wieku, a wyróżnia się oknami weneckimi w gotyckim stylu, które są bogato przyozdobione motywami roślinnymi. Z kolei drugi z nich, to już dzieło renesansowe, które powstało z myślą o rodzinie Ćipiko. Zdobienia, balustrady, cztery anioły, z których dwa trzymają rodzinny herb. Jest na czym oko zawiesić, jest czemu zdjęcia robić.
A wychodząc jedną z bram, kierując się wzdłuż promenady, słysząc rozmowy Chorwatów, dotrzemy do twierdzy Kamerlnego, która jeszcze bardziej podkreśla średniowieczny charakter Trogiru.Pokaż Trogir na większej mapie


Zdjęcia Trogir


Pogoda

Trogir
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+29°  / +17°
Słonecznie
wiatr: NNE 1 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 49%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +20° C
Słonecznie
wiatr: ENE 13 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+27° C    /  +18° C
Słonecznie
wiatr: SE 4 km/h
opady: 0.0 mm/h