wNieznane.pl

Chorwacja

ZadarZadar to jedno z najstarszych miast Chorwacji, którego przeszłości trzeba upatrywać 3000 lata wstecz! Był głównym ośrodkiem ilirskiego plemienia Liburnów, a także stolicą regionu Dalmacji. Przez wieki przechodził z rąk do rąk będąc niekiedy wolnym miastem. Leżał w granicach habsburskiej Austrii, był włoską enklawą i dopiero po II wojnie światowej, gdy wycofały się niemieckie wojska został przejęty przez partyzantów jugosłowiańskich stając się oficjalnie częścią kraju w 1947 roku. Natomiast od ponad 20 lat wpisane jest w granice Chorwacji.

 

Dziś Zadar niesie ze sobą bogactwo kulturowe oraz historyczne. Szczyci się pięknymi romańskimi kościołami św. Donata, św. Stosije i św. Krsevana. Pierwszy z nich należy wręcz do jego symboli, a świątynię tę datuje się na IX wiek. Warto dodać, iż to właśnie w Zarze, jak mawiają Włosi, utworzono najstarszy chorwacki uniwersytet (1396 rok). O tym, iż miasto jest niezwykle ważnym miejscem z punktu widzenia dziedzictwa narodowego, świadczy również fakt, iż to właśnie tu drukowano pierwsze gazety w języku chorwackim oraz powstała pierwsza powieść w tym języku. Oczywiście nie brakuje również symobli nowoczesności, jak choćby nadmorskie organy wygrywające melodie tworzone przez fale Adriatyku oraz pobliskie panele słoneczne, które szczególnie warto obejrzeć po zmroku.

 

Co prawda nie było nam dane tam zawitać, ale skoro jeśli ktoś dotrze w okolice Zadaru, niech podjedzie do pobliskiego miasteczka Nin. To właśnie tam znajduje się najmniejsza katedra na świecie! Kościół pw. św. Krzyża można przejść robiąc... zaledwie 36 kroków!Pokaż Zadar na większej mapie


Zdjęcia Zadar


Waluta

Aktualny średni kurs:1 HRK = 0,58 PLNnazwa waluty: kuna (Chorwacja)
stan na: 2019-10-18

Pogoda

Zadar
Dziś, 20 października 2019
ikona pogody+21°  / +18°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SE 28 km/h
ciśnienie: 1019 hPa
wilgotność: 76%
zachmurzenie: 52%
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 21 października 2019
ikona pogody+21° C    /  +18° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SE 17 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 22 października 2019
ikona pogody+21° C    /  +18° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: SSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h