wNieznane.pl

Chorwacja

DubrownikDubrownik. Miasto, które zostało okrzyknięte rajem przez irlandzkiego noblistę - George Bernarda Showa. Z kolei polski kompozytor Ludomir Michał Rogowski (pochowany na miejskim cm. Boninovo) spisał pierwsze wrażenia: "Cud. Bajka słoneczna. (...) Piękności jest tu tyle i słońca i morza, że nie wiadomo od czego zacząć". Czy tak jest? Zdaniem Chorwatów, to miejsce, w którym słowa nie są wstanie wyrazić zachwytu. Istna "Perła Adriatyku" będąca niegdyś regionem, w której swe inspiracje do tworzenia czerpali architekci oraz artyści.

 

Niegdyś Dubrownik choć był jedną z najmniejszych republik, to z drugiej strony miał bardzo ważne znaczenie w handlu morskim. Liczby? Flota handlowa licząca 700 żaglowców porównywana była z wenecką. Stąd spławiano najszlachetniejsze stopy złota i srebra. A dziś? To jedna, o ile nie największa atrakcji Chorwacji. Prawdziwa perła Adriatyku. Warto przekroczyć dwukilometrowy pierścień murów, żeby wejść do świata zdominowanego przez kamień i pospacerować Stradunem, który jest niemal śliski od przecierających szlaki turystów. Dzień w dzień. To ulica ciągnąca się przez 300 metrów. Jednak nim zaczniemy marszrutę napijmy się wody z Wielkiej Studni Onufrego, która jednocześnie wieńczyła budowę systemu kanalizycyjno-wodociągowego i to już w XV wieku! Według legend, wystarczy napić się z 16 ujęć, żeby zapewnić sobie szczęście i spełnić marzenia. Ugasić pragnienie możemy również z pobliskiej małej fontanny Onofria stylem odnoszące się do czasów gotyku i renesansu. Na zdrowie!

 

Na uwagę zasługuje również Dzwonnica Miejska, której początków należy szukać w 1444 roku. Niestety, trzesięnie ziemi w XVII wieku znacznie uszkodziło tę 30 metrową budowlę. Ostatecznie w latach 20. XX wieku podjęto decyzję, aby w oparciu o pierwowzór zbudować nową. W jej fasadę wmurowano tablicę upamiętniającą wizytę papieża Jana Pawła II, który odwiedził miasto 6 czerwca 2003r. Tuż po sąsiedzku ustawiono kolumnę Orlanda. Niegdyś symboliwał wolność i niezależność, a także prawo do wolnego handlu. Postument wzniesiono w 1419 roku na wniosek króla węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego. Mieszkańcy Dubrownika bardzo szybko dorobili legendę, która... nie ma potwierdzenia w rzeczywistości, a raczej na osi czasu. Według Chorwatów, Orlando był obrońcą Dubrownika w walce z Saracenami, podczas której miał stoczyć zwycięski pojedynek z piratem zwanym Spuzente. Jednak faktyczne oblężenie miało miejsce ponad sto lat po śmierci bohatera.


Skoro już jesteśmy na placu Luča, zwróćmy uwagę na pałac Sponza (XVI w.) utrzymany w stylu gotycko-renesansowym. Jego walorem jest fakt, iż przetrwał niemal nienaruszony, wspominane trzesięnie ziemi z 1667 roku. Niegdyś służył jako komora celna, mennica państwa oraz Muzeum Rewolucji Socjalistycznej. Natomiast dziś skrywa w swych ścianach imponujące zbiory Archiwum Państwowego z bezcennymi manuskryptami i zapiskami o historii dawnej Republiki Dubrownickiej. Ponadto na parterze ulokowano Izbę Pamięci Obrońców Dubrownika z pierwszych lat 90. minioinego wieku.
 

Święty Błażej jest patronem Dubrownika. Jego postać góruje na fasadzie kościoła jego. Posiada szczerozłotą mitrę biskupią, pastorał oraz makietę Ragusy dzierżoną w dłoni. A sama świątynia? Usytuowano ją w miejsce romańskiego kościoła z XIV wieku. Niestety została strawiona przez pożar na początku XVIII wieku, a dodatkowo uległa uszkodzeniu w drugiej połowie XX w. Najpierw za sprawą trzęsienia ziemi (1979), a następnie podczas walk toczącej się w latach 1991-1992 wojny domowej.


Innym kościolem wartym uwagi jest katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znana również jako "Velika Gospa". Datuje się ją na przełom XVII i XVIII wieku. Wierząc legendom zastąpiła budynek autorstwa angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce. Natomiast obecna świątynia to przede wszystkim zbiór cennych obrazów z oryginalnym dziełem Tycjana na czele.

 

Jeśli ktoś był w Rzymie i widział kościół św. Ignacego, to pewne podobieństwa może dostrzec w Dubrowniku. Powód? Budując jezuicką świątynię w Chorwacji wzorowano się na tej z Włoch. Dzięki temu możemy podziwiać barokową fasadę oraz wnętrza utrzymane w tym samym stylu. Przestrzeń kościoła wypełniają freski przedstawiające sceny z życia św. Ignacego Loyoli. Jednocześnie warto przekroczyć progi świątyni, aby zobaczyć model groty dedykowany Marii z Lourdes, który należy do jednych z najstarszych w Europie. Zresztą, nie tylko sama budowla nawiązuje do Italii, ale również... schody. Budowane w pierwszej połowie XVIII wieku inspirowane były słynnymi Schodami Hiszpańskimi.

 

A wszystko to skryte za murami obronnymi wpisanych na listę UNESCO, które ciągną się na łącznej długości 1940 metrów. Z ich baszt rozpościera się piękny widok nie tylko na wewnętrzną część, ale również na okoliczny archipelag wysp. Bez trudu sięgniemy wzorkiem twierdzy Lovrijenac spoczywającej na 37-metrowej skale. Potocznie jest nazywnay "Dubrownickim Gibraltarem". Pierowtnie miał zostać zbudowany przez Wenecjan, czemu sprzeciwili się mieszkańcy. W efekcie po zaledwie trzech miesiącach na skale stanęła wspomniana twierdza, a weneckie statki z materiałami do budowy, musiały zawrócić do swego portu. Lovrijenac może się pochwalić grubością ścian zewnętrznych dochodzących nawet do 12 metrów! Jeśli już znajdziemy się w plbliżu fortu, zwróćmy uwagę na bramę, nad którą widnieją słowa, że "Wolność nie może być sprzedana za wszystkie skarby świata" (Non Bene Pro Toto Libertas Venditur Auro).

 

Trzeba przyznać, że miasto umiejętnie odrodziło się po walkach na początku lat 90. minionego wieku. I dziś, z wpisanym starym miastem na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest w pełni zasłużenie jedną z głównych atrakcji Chorwacji, którą trzeba zobaczyć. Warto!Pokaż Dubrownik na większej mapie


Zdjęcia Dubrownik


Pogoda

Dubrownik
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+29°  / +20°
Słonecznie
wiatr: NNE 4 km/h
ciśnienie: 1014 hPa
wilgotność: 57%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: NNE 10 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+29° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: NW 4 km/h
opady: 0.0 mm/h