wNieznane.pl

Florencja

Porady i wskazówkiDojazd z lotniska

Lotnisko Amerigo Vespucci we Florencji położone jest 4 km od centrum miasta. Z lotniska do miasta (stacja Santa Maria Novella) można dojechać autobusem Vola in Bus. Podróż trwa ok. 20-30 minut. Cena biletu to 6 euro w jedną stronę i 10 euro w obie strony. Do Florencji można się również dostać z lotniska w Pizie. Opcje są dwie - dojazd z lotniska do pociągu (Pisa Centrale) i dalej podróż pociągiem (cena biletu to 8,40 euro) lub bezpośredni przejazd z lotniska do centrum Florencji - bus Terravision, czas przejazdu ok. 70 minut, koszt 5 euro w jedną stronę, 10 euro w dwie strony.

Komunikacja miejska, bilety

Komunikacja miejska we Florencji obejmuje tylko autobusy, ale ich sieć jest dobrze rozwinięta. Po zabytkowym centrum co kilka minut kursują mini-busy linii nr 1, 2 i 3. Bilet 90-minutowy kosztuje 1,20 euro (u kierowcy drożej). Bilet dobowy to wydatek 5 euro, 3-dniowy - 12 euro, a 7-dniowy - 18 euro. Przystanki dostępne są na żądanie - aby kierowca się zatrzymał, należy wcześniej nacisnąć przycisk w autobusie. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Pamiątki

We Florencji można kupić w zasadzie wszystko. Dużą popularnością cieszy się galanteria skórzana - portfele, torebki czy paski. Kolekcjonerzy magnesów na lodówkę na pewno znajdą coś dla siebie. Ceny wahają się od 1,5 do 3 euro za sztukę. Są także akcesoria kuchenne (fartuchy, ściereczki, serwety itp.), kalendarze, figurki i cała masa innych przedmiotów.

Przepisy ruchu drogowego, parkingi

Podobnie jak w większości włoskich miast, także i we Florencji ustanowiono strefę ograniczonego ruchu kołowego traffico limitato. Wjazd i parkowanie w centrum historycznym jest ograniczone. Ponadto w wielu miejscach wyznaczono płatne strefy parkowania. Bilet parkingowy zakupuje się w automacie i umieszcza za przednią szybą. 

 

Podstawowe przepisy ruchu drogowego:

We Włoszech istnieje zakaz używania podczas jazdy telefonów komórkowych bez zestawu głośnomówiącego. 

Zakaz przewozu dzieci do lat 12 oraz poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu samochodu, o ile nie jest wyposażone w specjalny fotelik przystosowany do wymiarów dziecka. Dzieci poniżej 3 lat mogą być przewożone na tylnym siedzeniu samochodu bez specjalnego zabezpieczenia, (gdy pojazd nie jest w nie wyposażony) pod warunkiem, że znajdują się pod opieką osób w wieku powyżej 16 lat.

Ograniczenie prędkości dla samochodu osobowego w terenie zabudowanym to 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach głównych 110 km/h, a na autostradach 130 km/h. Przekroczenie prędkości jest karane wysokimi mandatami. 

Panorama miasta

We Florencji nie brakuje miejsc, z których można obserwować wspaniałą panoramę miasta. Najpopularniejsze są cztery z nich - Campanile, Cupola, wieża przy Palazzo Vecchio i Piazzale Michelangelo. Campanile (Dzwonnica Giotta) to wieża przykatedralna. Jest wysoka na prawie 85 m. Na górę prowadzi 414 schodów. Obowiązuje wspólny bilet do wszystkich zabytków na Piazza Duomo (Il grande museo del duomo). Taras widokowy na szczycie kopuły katedry (Cupola di Brunelleschi) to drugi z ciekawszych punktów widokowych. Na górę prowadzą 463 schody. Obowiązuje bilet jw. Podobnioe jak w przypadku wieży, wejście możliwe jest o określonej godzinie zapisanej na bilecie. W innej sytuacji należy czekać w kolejce, co w sezonie może zająć naprawdę dużo czasu. Wieża przy Palazzo Vecchio (Torre di Arnolfo) ma 95 m wysokości. Bilet wstępu wynosi 10 euro, bilet do wieży i muzeum - 14 euro. Wejście dla dzieci poniżej 6 lat nie jest możliwe. Piazzale Michelangelo to plac położony na wzgórzu, po drugiej stronie rzeki Arno. Rozpościera się z niego wspaniały widok na miasto zarówno w dzień, jak i o zmroku. Do placu można dojechać autobusem komunikacji miejskiej.
Pogoda

Florencja
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+36°  / +16°
Słonecznie
wiatr: WSW 6 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 33%
zachmurzenie: 8%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+37° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: NNE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+38° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: NNE 2 km/h
opady: 0.0 mm/h