wNieznane.pl

Florencja

Perła Toskanii



Florencja to jedno z najpiękniejszych miast we Włoszech, jeśli oczywiście brać pod uwagę zabytki i architekturę. Można ją odwiedzić na przykład podczas samochodowej wycieczki do Toskanii, można też dolecieć tam samolotem lub połączyć zwiedzanie Florencji z wizytą w położonej nieopodal Pizie, do której z Polski można zakupić tanie loty. 

Kiedy pojechaliśmy?

Udało nam się znaleźć bardzo tani przelot do Pizy w połowie kwietnia. Postanowiliśmy więc wykorzystać część czasu na zwiedzenie Florencji. Odległość pomiędzy miastami nie jest zbyt duża, a podróż trwa ok. 1 godziny. 

Pierwsze wrażenia

Panorama Florencji (foto: wnieznane.pl)

To była już nasza piąta wizyta we Włoszech, więc wiedzieliśmy mniej więcej, czego się spodziewać. Jednocześnie byliśmy po raz pierwszy w Toskanii. Nie mogliśmy się więc doczekać. Lotnisko w Pizie położone jest bardzo blisko centrum. Mieliśmy więc cale popołudnie i ranek na zwiedzanie tego ładnego miasta. Około godziny 13 ruszyliśmy komfortowym pociągiem do Florencji. Od razu rzuciło nam się w oczy, że pomimo wczesnej wiosny, turystów jest  bardzo wielu. Tym bardziej się cieszyliśmy, że kupiliśmy wcześniej przez internet bilety wstępu do najciekawszych atrakcji. 

Gdzie się zatrzymaliśmy?

Na zwiedzanie Florencji przeznaczyliśmy tylko półtora dnia. Oczywiście, to niewiele, ale z różnych powodów, nie mogliśmy sobie pozwolić na dłuższy pobyt. Zachowaliśmy jednak dobre tempo zwiedzania i udało nam się zobaczyć naprawdę sporo z atrakcji Florencji. Trzeba przyznać, że nie jest to szczególnie tanie miasto, nawet w porównaniu do innych części Włoch. Dysponując tak ograniczonym czasem, a jednocześnie niezbyt wielkim budżetem, musieliśmy znaleźć nocleg w dobrej lokalizacji i jednocześnie w przystępnej cenie. Nie było to łatwe, ale w końcu zdecydowaliśmy się na apartament My Little Florence położony niedaleko rzeki Arno i kościoła Santa Croce. Można by się przyczepić do ciągłego hałasu ulicznego, niewielkich okien, które nie zapewniały przewiewu czy też położenia na ostatnim piętrze, ale dla nas nie miało to szczególnego znaczenia. 

Co zwiedziliśmy?

Skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na zabytkach, które są ogólnodostępne i bezpłatne - Ponte Vecchio, katedrze i jej okolicach, słynnych placach, no i przede wszystkim chcieliśmy zobaczyć wspaniałą panoramę miasta z górami w tle. 

Katedra Santa Maria del Fiore

Katedra, baptysterium i wieża katedralna (foto: wnieznane.pl)

Pierwsze kroki skierowaliśmy w stronę katedry. Choć mieliśmy okazję oglądać już sporo tego typu budowli, Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji zrobiła na nas ogromne wrażenie. Podziw budzi nie tylko jej rozmiar, ale i rozmach, z jakim została zbudowana. Do zdobienia użyto różnokolorowego marmuru, dodatkowo elewację uzupełniają rozety, rzeźby i ornamenty. W podobnym stylu zbudowano znajdujące się tuż obok Baptysterium i Campanile, czyli wieżę katedralną. Do ich wnętrz mieliśmy wejść następnego dnia. 

Piazza della Repubblica, Piazza Mercato del Porcellino

Słynny dzik Il Porcellino (foto: wnieznane.pl)

Pieszo udaliśmy się na położony nieopodal plac - Piazza della Repubblica, którego główną atrakcją jest spory łuk triumfalny. Przy nim stoi czynna w dzień i w nocy karuzela Carousel Antica Giostra Toscana. Stąd już tylko kilka kroków do Mercato del Porcellino, czyli placyku targowego z loggią (Loggia del Mercato Nuovo), pochodzącą z XVI w. Znajduje się tu słynny posąg dzika Il Porcellino. Warto zwrócić uwagę na pysk zwierzęcia, który jest całkowicie wytarty przez dotykających go turystów. Legenda mówi, że każdy kto to zrobi, wróci jeszcze do Florencji. 

Piazza della Signoria, Palazzo Vecchio, Loggia dei Lanzi, Galleria Uffizi

Na Piazza della Signoria (foto: wnieznane.pl)

Tuż obok znajduje się inny słynny plac - Piazza della Signoria. Budowany był od XII do XIV w. Otaczają go zabytkowe pałace, w tym Palazzo Vecchio, czyli Stary Pałac. To dawna siedziba rady miejskiej, zbudowana na przełomie XIII i XIV w. Wyróżnia się wysoką na 94 m wieżą, która jest udostępniona do zwiedzania. Obecnie we wnętrzu mieści się muzeum, gdzie można zobaczyć pięknie zdobione pomieszczenia, freski, obrazy czy rzeźby. Bezpłatnie można obejrzeć wspaniały przedsionek z freskami. Z boku zbudowano loggię, która nosi nazwę Loggia dei Lanzi. Pod łukowatym sklepieniem znajdują się liczne posągi. Nad wejściem do pałacu oglądamy medalion z monogramem Chrystusa i łacińskim napisem. Przed budowlą stoi natomiast kopia słynnej rzeźby David Michała Anioła. Oryginał znajuje się w muzeum. Uwagę zwraca również XVI-wieczna marmurowa Fontanna Neptuna. Część rzeźb wykonano z brązu. Na placu stoi konny pomnik Kosmy I, księcia Toskanii. Warto zobaczyć też marmurową płytę wbudowaną w bruk w miejscu, gdzie w XV w. spalono Girolemo Savonarolę. To pochodzący z Florencji zakonnik, którego ekskomunikowano, a następnie rehabilitowano.

 

Zabytkowy Palazzo Vecchio (foto: wnieznane.pl)

Tuż obok jest kolejny znany budynek - Galleria Uffizi. Jedno z najstarszych i najsłynniejszych muzeów w Europie każdego roku przyciąga tysiące turystów. Galeria składa się z dwóch budynków połączonych trzecim, tuż przy rzece Arno. Pomiędzy nimi jest dziedziniec Piazza degli Uffizi. Na dolnym poziomie, w niszach znajdują się posągi przedstawiające znane osobistości Toskanii. 

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio, w Polsce nazywany Mostem Złotników (foto: wnieznane.pl)

Z Gallerii Uffizi wychodzimy na bulwar nad rzeką Arno i Ponte Vecchio. Co ciekawe, jego nazwa tłumaczona jest na język polski jako Most Złotników, podczas gdy w języku włoskim to po prostu Stary Most. Polską nazwę zawdzięcza warsztatom złotników i jubilerów, które się na nim znajdują. Górą prowadzi korytarz Vasariego łączący Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti. Warto dodać, że nie jest to typowy most. Oprócz pieszego przejścia, są wspomniane sklepy i warsztaty, a nadbudowa mostu ma kilka kondygnacji. Miejsce to jest oblegane przez turystów. Nie tyle samym wyglądem, ile funkcją, przypomina Most Rialto w Wenecji.

Florencja o zmroku

Zachód słońca nad Florencją (foto: wnieznane.pl)

Nie mogliśmy pominąć nocnego zwiedzania Florencji. Pojedyncze budowle są oświetlone, ale najpiękniej prezentuje się panorama miasta i gór podświetlonych przez zachodzące słońce. Na tle miasta wyróżnia się ogromna biała bryła katedry, która wygląda trochę jak nieprawdziwa. Warto też zobaczyć Ponte Vecchio i odbijające się w wodzie świetlne refleksy. 

Museo dell'Opera del Duomo

Zabytkowa księga z nutami w muzeum przykatedralnym (foto: wnieznane.pl)

Wcześnie rano wybraliśmy się do kompleksu na Piazza dell Duomo. Na godzinę 9 mieliśmy wykupione wejście do muzeum katedralnego (Museo dell'Opera del Duomo). Naprawdę warto nabyć bilety wcześniej, bo kolejki są duże, nawet przed sezonem. Nie jesteśmy szczególnymi amatorami muzeów, ale nowoczesny kilkupoziomowy kompleks kryje mnóstwo zabytków, które zostały wyniesione m.in. z katedry i znajdującej się tam wcześniej świątyni. Są tu liczne rzeźby, mozaiki, fragmenty elewacji, księgi, elementy wyposażenia. Można tu dowiedzieć się, jak budowano kopułę katedry, zobaczyć jej przekrój. Nawet pobieżne zwiedzanie, przy pustym niemalże muzeum, zajęło nam ok. 1,5 godziny. Z najwyższego poziomu można zobaczyć z bliska kopułę katedry. 

Baptysterium Jana Chrzciciela

Baptysterium we Florencji jest najstarszym budynkiem na Piazza San Giovanni.

Freski na kopule Baptysterium Jana Chrzciciela (foto: wnieznane.pl)

Nosi nazwę Battistero di San Giovanni, czyli św. Jana Chrzciciela. Pierwsza budowla powstała w tym miejscu już w okresie IV-VI w. Później została oczywiście przebudowana, ale zachowała oryginalny, ośmioboczny kształt. Może pochwalić się trojgiem drzwi z brązu, z czego jedne zaprojektował Andrea Pisani. Pozostałych dwoje to dzieła Lorenzo Ghibertiego. Najsłynniejsze z dnich to Drzwi Raju, znajdujące się od wschodu. Tak  naprawdę to kopia, a oryginał można zobaczyć w muzeum katedralnym. We wnętrzu marmurowej budowli uwagę zwracają przede wszystkim złote mozaiki zdobiące sklepienie, a także grobowiec antypapieża Jana XXIII.

Katedra Santa Maria del Fiore

Katedra Santa Maria del Fiore, z lewej strony Campanile di Giotto (foto: wnieznane.pl)

Kolejnym budynkiem, który odwiedziliśmy, była Katedra Santa Maria del Fiore, czyli Najświętszej Maryi Panny. Jej budowę rozpoczęto w 1296 r. Jak często bywa, miała ona zastąpić istniejącą tu wcześniej świątynię. O ile z zewnątrz katedra zachwyca chyba każdego, o tyle jej wnętrze jest bardzo skromne. Wiele elementów wyposażenia znalazło się w muzeum. Nad głównym ołtarzem znajduje się kopuła z fantastycznymi freskami. Można je obejrzeć z bliska podczas wspinaczki na taras widokowy na kopule. Wstęp do świątyni jest bezpłatny, ale w podziemiach znajduje się płatne muzeum. To ruiny wcześniejszej świątyni, z mozaikami, płytami nagrobnymi i relikwiami. 

Basilica di San Lorenzo, Mercato di San Lorenzo, Palazzo Medici Riccardi

Niedaleko katedry znajduje się kolejna świątynia. To Basilica di San Lorenzo. Zbudowano ją w XV w. w miejscu innego kościoła. Świątynia jest surowa zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Na uwagę zasługuje przede wszystkim znajdująca się tu Capella Medici (Kaplica Medyceuszy), bogato zdobiona kaplica, stanowiąca miejsce pochówku członków tej słynnej florenckiej rodziny. Surowa fasada kościoła miała wyglądać inaczej, ale nie została dokończona ze względu na nieporozumienia pomiędzy władzami miasta i artystą, który miał ją wykonać. Do bazyliki przylega Biblioteka Laurenziana, zawierająca 11 tysięcy manuskryptów i ok. 4,5 tysiąca książek. Została zaprojektowana przez Michała Anioła. 

 

Surowa fasada Bazyliki di San Lorenzo (foto: wnieznane.pl)

Będąc przy bazylice, zajrzeliśmy na położone nieopodal targowiska - Mercato di San Lorenzo i Mercato Centrale. Pierwszy z nich to stragany ustawione na placu i wzdłuż ulicy, głównie z galanterią skórzaną i pamiątkami. Drugie znajduje się w budynku. Są tu owoce, warzywa i przeróżne inne produkty spożywcze.

Kopuła Katedry

Niesamowita panorama Florencji widoczna jest z kopuły Katedry. Średnica kopuły to aż 45,4 m, a wysokość to 70 m! Teoretycznie nie jest to kopuła, bo ma kształt ośmiokąta, ale i tak zawsze jest nazywana w ten sposób.

Kopuła katedry (foto: wnieznane.pl)

Na górę prowadzą 463 schody i nie ma windy. Schodki są raczej wąskie, a korytarz obsługuje ruch dwukierunkowy, więc momentami bywa ciasno. W pewnym momencie wychodzi się na platformę po wewnętrznej stronie kopuły. Stąd można podziwiać zdobiące ją freski. Niestety, nie da się przejść dookoła. Później sufit się zniża, więc przez pewien czas trzeba iść pochylonym. Samo wyjście na taras widokowy jest ciasne, ale na górze jest całkiem sporo miejsca. Widok na miasto i okoliczne góry jest zachwycający i przy dobrej pogodzie sięga wielu kilometrów. 

Piazzale Michelangelo

Po południu na placu katedralnym robi się naprawdę tłoczno. Postanowiliśmy więc zmienić otoczenie i wybraliśmy na plac, z którego rozpościera się wspaniała panorama położonego za rzeką centrum miasta. Na Piazzale Michelangelo można dojechać autobusem miejskim. Można też oczywiście dojść pieszo, ale wspinaczka jest męcząca. 

Kawałeczek dalej jest bardzo ładny kościół San Salvatore al Monte. Nie mieliśmy zbyt wiele czasu, więc zadowoliliśmy się zobaczeniem go z zewnątrz. Nieco dalej położony jest zabytkowy Palazzo Pitti, a przy nim Forte di Belvedere. Ta budowla oferuje doskonały widok na miasto, ale obecnie jest zamknięta dla zwiedzających. Są tu również wspaniałe ogrody Giardino di Boboli. 

Widok na miasto z Piazzale Michelangelo (foto: wnieznane.pl)

Basilica di Santa Maria Novella

We Florencji znajduje się wiele ładnych i ciekawych kościołów. Nie mogliśmy zobaczyć ich wszystkich. Postanowiliśmy więc zwiedzić Bazylikę Santa Maria Novella, w której zajdują się wspaniałe freski. Trudno ją przeoczyć, bo jest dosłownie przy głównym dworcu kolejowym, który zresztą nosi taką samą nazwę. Kościół budowano w XIII i XIV w. Główna fasada jest z białych, różowych i zielonych płyt marmurowych. Do świątyni przylega ogrodzenie, za którym znajduje się cmentarz. Jest również XIV-wieczny krużganek z freskami przedstawiającymi sceny ze Starego Testamentu. Oprócz niego są Krużganek Zmarłych i Duży Krużganek. Wnętrze bazyliki zdobi kolumnada. Na uwagę zasługują przede wszystkim kaplice, w tym słynna Capella Strozzi di Montova z freskami ukazującymi Sąd Ostateczny i sceny inspirowane Boską Komedią Dantego. 

 

Cappellone degli Spagnoli przy Bazylice Santa Maria Novella (foto: wnieznane.pl)

Freski o różnej tematyce znajdują się również w prezbiterium. Koniecznie trzeba zobaczyć malowidła za ołtarzem głównym w kaplicy Tornabuonich czy też krucyfiks z brązu w Capella Gondi, a także Kaplicę Filippo Strozziego

 

W krużgankach i wirydażu są freski z XV i XVI w. Jedną z ciekawszych części kościoła jest przylegająca do wirydarza Cappellone degli Spagnoli, czyli Kaplica Hiszpanów. 

Campanile di Giotto

W cenie biletu do baptysterium i muzeum katedralnego było również wejście na taras widokowy dzwonnicy przykatedralnej - Campanile di Giotto. Mogliśmy z tego zrezygnować, bo przecież tego samego dnia oglądaliśmy już Florencję z dwóch miejsc, ale dusza podróżnika i ciekawość zwyciężyły. Przed nami więc kolejne 414 schodów... Łatwo nie było, ale widok jest wart wysiłku. Niespełna 85-metrową budowlę zdobi różnokolorowy marmur - biały z Carrary, zielony z Prato i różowy z Monsummano Terme, Sieny i Stazzemy. W dzwonnicy znajduje się 7 dzwonów.

Chiesa di Santa Croce

Chiesa di Santa Croce (foto: wnieznane.pl)

Na zakończenie naszej wizyty we Florencji wybraliśmy się obejrzeć Kościół św. Krzyża (Chiesa di Santa Croce). Stoi przy placu o takiej samej nazwie. Jego budowa rozpoczęła się w 1294 r., a świątynię konsekrowano w 1443 r. Później dobudowano kaplice i dziedziniec, a także ozdobną fasadę i dzwonnicę. W kaplicy Castellanich znajduje się grobowiec księcia Michała Kleofasa Ogińskiego. We wnętrzu kościoła trzeba zwrócić uwagę na witraże z XIV w. W tym kościele pochowano również m.in. Michała Anioła, a także Galileusza, Dante Alighieriego czy Niccolo Machiavellego. 

 

Rano pożegnaliśmy się ze słoneczną Florencją i wyruszyliśmy w drogę na lotnisko w Pizie. Około 2 godziny i byliśmy z powrotem w chłodnej Polsce...


kwiecień 2016 r.




Jeśli dotarłeś aż do tego miejsca - dziękujemy za poświęcony czas! :-) Jeżeli masz go trochę więcej i zastanawiasz się gdzie pojechać... zapraszamy do przeczytania relacji i objerzenia zdjęć z innych naszych wypraw:
Czarnogóra •  Kadyks •  Bodrum •  Irlandia •  Chorwacja •  Wilno i Troki •  Dublin •  Bergamo •  Lizbona •  Rodos •  Liverpool •  Kalabria •  Salzburg •  Kijów •  Toledo •  Sewilla •  Buenos Aires •  Budapeszt •  Wyspy Kanaryjskie •  Cypr •  Malta •  Fatima •  Kopenhaga •  Gandawa •  Praga •  Costa de la Luz •  Chalkidiki •  Piza •  Barcelona •  Algarve •  Peloponez •  Ronda •  Haarlem •  Zakynthos •  Beauvais •  Riwiera Turecka •  Mediolan •  Kos •  Bratysława •  Thassos •  Fethiye i Oludeniz •  Alicante •  Rzym i Watykan •  Segowia •  Madryt •  Mykonos •  Gozo •  Kusadasi •  Korfu •  Gibraltar •  Paryż •  Bretania •  Argentyna •  Lwów •  Wenecja •  Alpy Austriackie •  Londyn •  Santorini •  Edynburg •  Trondheim •  Kreta •  Jerez de la Frontera •  Brugia •  Włochy Północne •  Wiedeń •  Brno •  Katalonia •  Chopok •  Ateny •  Bruksela •  Palanga i Lipawa •  Andaluzja •  Kordoba •  Stambuł •  Saloniki • 

Pogoda

Florencja
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+36°  / +16°
Słonecznie
wiatr: WSW 6 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 33%
zachmurzenie: 8%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+37° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: NNE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+38° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: NNE 2 km/h
opady: 0.0 mm/h