wNieznane.pl

Florencja

Katedra Santa Maria del FioreKatedra Santa Maria del Fiore to katedra we Florencji. Została zbudowana w miejscu wcześniejszego kościoła Santa Reparata z IV w. Jej budowa rozpoczęła się pod koniec XIII w. Początkowo świątynię budowano przy zachowaniu istniejącego kościoła, w którym odprawiano nabożeństwa aż do 1375 r. Katedrę ukończono w połowie XV w., ale budowa fasady przedłużała się. Pod koniec XVI w. zburzono niedokończoną elewację i przez kolejne 300 lat nie zdołano wybrać, jak ma ona wyglądać. Projekt wybrano dopiero pod koniec XIX w., a prace trwały przez 16 lat. Fasada została zbudowana w stylu gotyckim. Wykonana jest z różnokolorowego marmuru - białego z Carrary, zielonego z Prato i różowego z Maremmy. Od strony południowej, która jest najstarsza, znajduje się portal Porta della Mandorla. Z kolei nad wejściem zobaczyć można pochodzącą z XV w. płaskorzeźbę przedstawiającą Wniebowzięcie Marii.

 

Wrażenie robią rozmiary katedry. Ma ona długość 153 m, szerokość 38 m i wysokość 90 m. Katedra powstała na planie krzyża łacińskiego, przy czym część z ołtarzem głównym przypomina osobną, symetryczną budowlę. Na połodze położono w XVI w. kolorową posadzkę z marmuru. We wnętrzu warto zobaczyć freski, obrazy i witraże. Na szczególną uwagę zasługują malowidła na kopule katedry. Przedstawiają one scenę Sądu Ostatecznego. Co ciekawe, osiem części sklepienia podzielono na pięć obszarów, na których znajdują się: 24 Starców z Apokalipsy, Chór Anielski z narzędziami Męki Pańskiej, a pomiędzy nimi Zmartwychwstały Chrystus, postacie Matki Bożej i świętych, Cnoty i Dary Ducha Świętego oraz Błogosławieństwa i Grzechy Główne oraz Piekło.

Kopuła katedry została zbudowana na planie ośmiokąta o rozpiętości 45,4 m. Jej wysokość to 70 m. Ze względu na nietypowy kształt, nie jest to de facto kopuła, a sklepienie na planie ośmioboku, ale i tak nazywana jest w ten sposób. Na szczycie kopuły zbudowano taras widokowy, który jest dostępny dla turystów. Na górę prowadzą 463 schody. Bilety wykupuje się na określoną godzinę.

 

Tuż obok katedry znajduje się baptysterium, a także Campanile, czyli wieża katedralna. Przy Piazza del Duomo mieści się również Museo dell’Opera del Duomo, gdzie zgromadzono dzieła sztuki przeniesione właśnie z tych trzech budowli. Przy tym samym placu zobaczyć można zbudowaną w XIV w. Loggię del Bigallo.Zdjęcia - Katedra Santa Maria del Fiore


Pogoda

Florencja
Dziś, 23 października 2021
ikona pogody+21°  / +11°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNE 7 km/h
ciśnienie: 1021 hPa
wilgotność: 78%
zachmurzenie: 30%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 24 października 2021
ikona pogody+22° C    /  +12° C
Słonecznie
wiatr: NE 15 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 25 października 2021
ikona pogody+19° C    /  +9° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: NE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h