wNieznane.pl

Florencja

Informacje o FlorencjiFlorencja (Firenze) to miasto położone w Toskanii, we Włoszech. Jest stolicą regionu Toskania. Leży nad rzeką Arno. To jedno z najpiękniejszych włoskich miast. Ma doskonale zachowane stare miasto z licznymi cennymi zabytkami. Niedaleko Florencji położona jest Piza, znana przede wszystkim z Krzywej Wieży.

 

Rys historyczny

Przyjmuje się, że Florencja została założona przez Etrusków jako Faesulae. W 82 p.n.e. miasto zostało zburzone, by następnie zostać odbudowane przez Juliusza Cezara w 59 p.n.e. Z tego okresu pochodzi zachowany szachownicowy układ ulic. W czasach Cesarstwa Rzymskiego Florencja była ośrodkiem handlu i rzemiosła. W kolejnych okresach była podbijana, aż w końcu podupadła, by w XI w. odzyskać znaczenie jako ośrodka handlu. Tędy biegł szlak handlowy z Francji do Rzymu. XI i XII wiek to okres walk o przynależność miasta, a jednocześnie czas jego rozkwitu. W połowie XIII w. we Florencji rozpoczęto bicie złotych monet - florenów. Waluta ta szybko zyskała uznanie w całej Europie. W tym czasie we Florencji tworzyli m.in. Dante Alighieri i Giotto di Bondone. W połowie XIV w. w mieście wybuchła zaraza, która pogłębiła biedę i w efekcie doprowadziła do wybuchu powstania. Od 1434 miastem rządził ród Medyceuszów, który przyczynił się do osiągnięcia przez Florencję potęgi gospodarczej i kulturalnej. W tym okresie powstawały nowe, wspaniałe budowle i dzieła sztuki. Po obaleniu Savonaroli w 1498 władzę w Republice Florenckiej przejął Piera Soderini, a jego bliskim współpracownikiem był Niccolò Machiavelli. Wkrótce jednak, po obaleniu republiki, do władzy powrócili Medyceusze, którzy również doprowadzili do silnego rozwoju miasta - w tym czasie tworzyli tu Leonardo da Vinci i Michał Anioł. W roku 1737 Toskania wraz z Florencją została podporządkowana linii austriackich Habsburgów. W latach 1801-1808 Florencja była stolicą Królestwa Etrurii, by od 1860 r. zostać włączona do Królestwa Sardynii. W latach 1865-1870 była stolicą Zjednoczonych Włoch.

 

Sezon turystyczny i pogoda

Florencja leży w strefie klimatu umiarkowanego-ciepłego. Średnia temperatura wynosi 14.6 °C. Najsuchszym miesiącem jest lipiec, a największe średnie opady notuje się w październiku, listopadzie i grudniu. Latem temperatura sięga 30 stopni (okresowo nawet ok. 40), zimą może zbliżyć się do 0. Do Florencji najlepiej jechać od kwietnia do początku października, kiedy jest najcieplej.

 

Jedzenie i picie

We Florencji znaleźć można restauracje serwujące dania z całego świata. Oczywiście najpopularniejsze są jednak potrawy lokalne - pasty, makarony, lasagne, pizza itp. W restauracjach królują lokalne włoskie desery - tiramisu, panna cotta czy też ciasto z jabłkiem (torta di mele). Koniecznie trzeba spróbować słynnych włoskich lodów. Są to klasyczne lody kulkowe (czasem również nakładane łopatką) i nie przypominają polskich "lodów włoskich" z automatu. Poleca się również spróbowanie steku po florencku, którzy przyrządzany jest według specjalnej receptury.

Toskania słynie ze wspaniałych win. Stąd właśnie pochodzi słynne Chianti. Cenione wina to: Chianti Classico, Chianti Classico Riserva, Brunello di Montalcino, Rosso di Montepulciano, Vinsanto, Vino Nobile di Montepulciano, Vernaccia di San Gimignano. Można także spróbować pochodzącego z innego regionu Włoch prosecco.

 

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Do przekroczenia granicy uprawnia dowód osobisty lub paszport.
Pogoda

Florencja
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+36°  / +16°
Słonecznie
wiatr: WSW 6 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 33%
zachmurzenie: 8%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+37° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: NNE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+38° C    /  +17° C
Słonecznie
wiatr: NNE 2 km/h
opady: 0.0 mm/h