wNieznane.pl

Jerez de la Frontera

Plaza del Arenal



Plaza del Arenal to plac położony w sercu Jerez de la Frontera.  miasta Jerez de la Frontera. Dawniej plac był świadkiem ważnych dla historii miasta i regionu wydarzeń. Tutaj toczyły się bitwy o władzę i polityczne przepychanki, tutaj też organizowane były walki byków, stąd nazwa placu - arenarium, czyli miejsce walk. Wokół niego koncentrował się handel w mieście.

 

Na środku placu stoi konny pomnik Miguela Primo de Rivera. Otaczają go krzewy i kwiaty. W okolicy znajduje się kilka interesujących budynków, m.in. Palacio de Justicia czy Alhondiga.

Alhondiga to budynek z XVI w., przeznaczony do handlu owocami i warzywami. Później służył jako koszary, a obecnie znajdują się tu instytucje miejskie. Palacio de Justicia to z kolei budynek neoklasycystyczny z XVIII w. Mieścił się w nim sąd, a później siedziba burmistrza. Dawniej znany również pod nazwą Arco del Corregidor.



Zdjęcia Plaza del Arenal


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,2131 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2026-01-30

Pogoda

Jerez de la Frontera
Dziś, 1 lutego 2026
ikona pogody+16°  / +12°
Miejscami opady deszczu
wiatr: SW 12 km/h
ciśnienie: 1019 hPa
wilgotność: 93%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.1 mm/h

Poniedziałek, 2 lutego 2026
ikona pogody+14° C    /  +10° C
Lekki deszcz
wiatr: W 35 km/h
opady: 1.4 mm/h

Wtorek, 3 lutego 2026
ikona pogody+13° C    /  +10° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: W 26 km/h
opady: 0.7 mm/h