wNieznane.pl

Barcelona

Stadion OlimpijskiEstadi Olímpic Lluís Companys tak brzmi oficjalna nazwa, która funkcjonuje od ponad 15 lat. Wcześniej ten wielofunkcyjny obiekt był nazwany po prostu Estadi Olímpic de Montjuïc i tak do tej pory funkcjonuje w świadomości mieszkańców. Myli się ten, to myśli, że został zbudowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku. Nic z tego! Powstał w końcówce lat 20. minionego wieku z myślą o światowej wystawie Expo. Zaś w 1989 roku poddano go gruntownej przebudowie, aby mógł służyć uczestnikom wspomnianych zawodów. Natomiast 2010 rok stał pod znakiem gruntownej przebudowy.

Architektami stadionu byli dwaj Katalończycy - Pere Domènech i Roura, którzy założyli, że ma być obiektem wielofunkcyjnym. Owe założenia przez lata realizowano z pomyślnością. Odbywały się tu nie tylko mecze piłkarskie miejscowego Espanyolu (1997-2009) oraz inne o zróżnicowanej randze, ale także lekkoatletyczny Puchar Świata czy też dyscypliny w ramach wspomnianych już Igrzysk. To nie wszystko… W 1929 roku reprezentacja męska Hiszpanii pokonała Włochów w… rugby. A skoro rugby, to dlaczego nie futbol amerykański? W ramach przygotowań do sezonu NFL grały tu ekipy San Francisco 49ers, Pittsburgh Steelers czy też Los Angeles Raiders.

Stadion Olimpijski był nie tylko areną dla sportowców, ale również dla artystów. Na scenie stawali m.in. The Rolling Stones, Michael Jackson, Prince, Madonna, Pink Floyd, U2 czy Coldplay. Słowem – najbardziej uznane zespoły i wykonawcy współczesnej muzyki.

 

Dziś możemy przekroczyć jego bramy bez ponoszenia opłat. Oczywiście nie należy oczekiwać, że ktoś nas oprowadzi po korytarzach stadionu, ale usiąść na krzesełku i wyobrazić sobie najlepszych z najlepszych, którzy konkurowali na tym obiekcie? Każdy może.Zdjęcia Stadion Olimpijski


Pogoda

Barcelona
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+26°  / +24°
Słonecznie
wiatr: E 3 km/h
ciśnienie: 1019 hPa
wilgotność: 50%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: E 14 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: E 11 km/h
opady: 0.0 mm/h