wNieznane.pl

Barcelona

Av. Tibidabo i Niebieski TramwajAleja Tibidabo, choć oddalona od ścisłego centrum przepełnionego zabytkami, bogatą architekturą i powszechnym piękną, ma też swój urok. Docenił ją Carlos Ruiz Zafón, który umieścił akcję powieści "Cień wiatru" właśnie tutaj. Trafimy tu, jeśli mamy w planach zwiedzanie wzgórza Tibidabo. To właśnie tędy kursuje słynny Niebieski tramwaj (Tramvia Blau). Zabytkowy pojazd pokonuje strome zakręty od 1901 roku z placu Kennedy'ego na plac Doctora Andreu, gdzie należy się przesiąść do wagoniku kolejowo-szynowego, którym dostaniemy się do Parku Atrakcji i Temple Tibidabo.


A sama Avinguda co nam oferuje? Przede wszystkim piękne rezydencje oraz wille. Znajdziemy tu dzieła miejscowych architektów, jak Joan Rubió. Przykład? Charakterystyczny Casa Roviralta, czyli "Biały Mnich" (choć mi przypomina bardziej herbatniki, gdy spojrzymy na dach). Datuje się ją na pierwsze dziesięciolecie XX wieku. Pod numerem 56 natkniemy się na Casa Casacuberta z 1907 roku. Natomiast przy stacji kolejki wznosi się pałacyk Casa Arnús - El Pinar (1903 r.). Warto dodać, iż wspomniany Rubió był uczniem Antonio Gaudiego.

 

Jeśli zdecydujemy się na przejazd Tramvia Blau w dwie strony, wówczas przy zakupie biletu powrotnego zaoszczędzimy 1 euro.Zdjęcia Av. Tibidabo i Niebieski Tramwaj


Pogoda

Barcelona
Dziś, 17 lutego 2020
ikona pogody+16°  / +13°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 10 km/h
ciśnienie: 1023 hPa
wilgotność: 82%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 18 lutego 2020
ikona pogody+13° C    /  +11° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: W 10 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 19 lutego 2020
ikona pogody+12° C    /  +11° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: E 11 km/h
opady: 0.0 mm/h