wNieznane.pl

Barcelona

Pałac GuellWiele osób przechadza się wzdłuż Rambli nie zważając na to, że czasami wystarczy odbić z utartego szlaku, aby natknąć się na kolejne perełki architektury. Jednym z przykładów jest Pałac Guell, czyli wspólne dzieło Antonio Gaudiego i Guella. Budynek był projektowany w latach 1885-1890. Co ciekawe, Gaudi był dopiero początkującym artystą o niewyrobionym nazwisku.
Budynek miał być prywatną rezydencją dla Guella, którą mógłby chwalić się zapraszanym gościom. To w dzisiejszym Pałacu miały się odbywać wystawy, koncerty czy inne wydarzenia kulturalne.

Co zrobił Gaudi? Zaprojektował dom, który był istną mieszanką technik budowlanych oraz użytych materiałów. Efekt? Struktura średniowiecznych pałaców typowych dla Katalonii, paraboliczne łuki z drewnianymi sufitami kasetonowymi, kute z żelaza wzory, piękne zdobienia, a do tego szare marmury, wręcz chłodne z wyrazu piwnice, surowy parter i… kolorowy dach. Trzeba przyznać, że to prawdziwy miks. Oczywiście nie brakuje ceramicznych płytek, które pokrywają 20 kominów.

 

Pałac był wykorzystywany prez rodzinę Guell przez niespełna 50 lat tj. do 1936 roku. Obiekt wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 roku. 20 lat później rozpoczęto remont generalny. Zwiedzający ujrzeli pierwsze efekty pracy dopiero po czterech latach, kiedy to oddano fragment Pałacu Guell do użytku. Natomiast finał proc konserwatorskich miał miejsce w kwietniu 2011 roku.

 

Warto dodać, iż Pałac Guell wykorzystano w filmie „Zawód: Reporter” w reżyserii Michelangelo Antonioniego, w którym zagrał m.in. Jack Nicholson.
Pogoda

Barcelona
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+26°  / +24°
Słonecznie
wiatr: E 3 km/h
ciśnienie: 1019 hPa
wilgotność: 50%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: E 14 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: E 11 km/h
opady: 0.0 mm/h