wNieznane.pl

Kos

Miasto KosStolica wyspy, Kos, położona jest na wschodnim jej krańcu. Stanowi największy ośrodek handlowy i kulturalny na wyspie, tutaj też mieści się główny port. Architektura Kos to mieszanka stylów starożytnego, średniowiecznego i współczesnego. Największą atrakcję stanowi historyczne centrum, z wąskimi uliczkami, sklepikami i białymi budynkami. Znajdziemy tu malownicze kościoły, place i zaułki. W stolicy nie brakuje zabytków. Jako największy wymienia się Zamek Neratzia (nazywany zamkiem królów Kos). Zbudowana z kamienia forteca położona jest na cyplu i otoczona wysokim murem obronnym. Można się do niej dostać po kamiennym moście, przerzuconym nad słynną aleją palmową. Z fortecy roztacza się piękny widok na okoiicę.

 

Niedaleko znajduje się Platan Hipokratesa. Jest to ogromny platan, którego wiek szacuje się na ponad 700 lat. Przyjmuje się, że właśnie w tym miejscu siadał Hipokrates i nauczał swoich studentów medycyny. Oczywiście, nie mógł on zasadzić słynnego drzewa, gdyż żył wiele wieków wcześniej. Platan ma średnicę ok. 12 m. Niektórzy twierdzą, że jest największym tego typu drzewem w Europie. Obecnie platan jest ogrodzony, a część z jego konarów wspierają solidne podpory. Latem na tutejszym placu odbywają się różnego rodzaju imprezy i wydarzenia.

 

Na terenie miasta można zobaczyć 2 meczety. Są one pozostałością bogatej przeszłości wyspy i kilkusetletniego panowania Turków osmańskich w tym regionie i nie pełnią obecnie funkcji religijnych. Meczet Hanni Hasan pochodzi z XVIII w. i znajduje się tuż obok Platanu Hipokratesa.

 

Będąc w Kos, nie można pominąć starożytnych ruin. Stanowisk archeologicznych jest kilka - większość dostępna bezpłatnie. Warto zobaczyć:

 - Gimnazjon - stanowisko z czasów hellenistycznych i rzymskich. Obejmuje Akropol, hipodrom, nimfeum, ruiny świątyń Afrodyty i Herkulesa, a także arkadę. W czasach rzymskich dobudowano basen. Całość stanowiła kompleks sportowy.

- Starożytna agora. To rozległe stanowisko stanowiące dawny rynek, obejmujące plac targowy, ale także łaźnie, świątynie i domy.  Można tu zobaczyć fragmenty mozaik z III wieku p.n.e.

- Casa Romana, czyli Dom Rzymski. To stanowisko archeologiczne przedstawiające starożytną rezydencję z II wieku. Dawniej znajdowały się tu liczne mozaiki i freski - część z nich można zobaczyć w muzeum archeologicznym. Casa Romana posiada 36 pokoi i 3 dziedzińce z małymi fontannami.

- Świątynia Dionizosa pochodzi z II wieku p.n.e. Obok Casa Romana znajduje się także dobrze zachowany ołtarz ku czci boga wina i roślinności.

- Rzymski Odeon to teatr zbudowany przez Rzymian około II i III wieku. Zachowany jest w dobrym stanie - pierwsze kilka rzedów to oryginalna zabudowa z tamtego okresu. Część zewnętrzną, jak i kanał wewnętrzny amfiteatru można zwiedzać bezpłatnie.

- Muzeum Archeologiczne mieści się w historycznym centrum, w budynku pochodzącym z 1935 roku. Można tu zobaczyć znaleziska począwszy od okresu starożytności, np. mozaiki, posągi czy ceramikę.

 

 Tuż obok zamku Neratzia znajduje się port, z którego wypływają statki zabierające turystów w rejsy. Najbliższa plaża (Zouroudi) położona jest w niedalekiej odległości, ale jest to plaża żwirowo-kamienista, a dno opada szybko.
Zdjęcia Miasto Kos


Pogoda

Kos
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +21°
Słonecznie
wiatr: NNW 21 km/h
ciśnienie: 1006 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 11%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: NNW 14 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +23° C
Słonecznie
wiatr: NNW 12 km/h
opady: 0.0 mm/h