wNieznane.pl

Lizbona

Katedra SeKatedra Najświętszej Maryi Panny. Tak brzmi pełna nazwa głównej lizbońskiej świątyni zwanej po prostu . Ukończona w 1150 roku miała symbolizować wyzwolenie miasta spod panowania Maurów. Co ciekawe, znajduje się ona w miejscu dawnego meczetu.

I choć została wybudowana w stylu romańskim, to tak naprawdę dostrzeżemy tu istną mieszankę stylów. Swoje trzy grosze dorzucił Afonso IV dodając gotyckich akcentów. Za panowania króla Jana V (XVIII w.) wnętrza wykończono w stylu rokokowym. Natomiast obecny wygląd kościoła to już wpływy XX wieku, kiedy to postanowiono oddać pierwotny wygląd Sé. Swoje zrobiły również trzęsienia ziemi. Po tym najważniejszym w 1755 roku trzeba było odbudowywać m.in. kaplicę.

W murach katedry znajduje się skarbiec, w którym skrywane są cenne relikwie. Do najważniejszych należą te dotyczące patrona miasta, czyli św. Wincentego. Nic dziwnego, że choć świątynia jest darmowa dla zwiedzających, to aby zajrzeć do skarbca należy uiścić opłatę.

Warto pojawić się tu 12 czerwca, kiedy to odbywają się tzw. śluby św. Antoniego. Właśnie wtedy kilkadziesiąt zakochanych par lizbończyków wstępuje w związek małżeński, a całej ceremonii towarzyszy wyjątkowa otoczka.

 

Oczywiście katedra znajduje się na trasie przejazdu linii tramwajowej nr 28.Zdjęcia - Katedra Se


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,28 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-10-23

Pogoda

Lizbona
Dziś, 23 października 2019
ikona pogody+18°  / +15°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 35 km/h
ciśnienie: 1013 hPa
wilgotność: 66%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 24 października 2019
ikona pogody+19° C    /  +14° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NW 13 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 25 października 2019
ikona pogody+20° C    /  +14° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h