wNieznane.pl

Lizbona

MiradourosMiradouros, czyli punkty widokowe to w Lizbonie atrakcja sama w sobie. Z racji, że miasto jest położone na wzgórzach, siłą rzeczy nie brakuje miejsc, z których rozpościera się piękny widok na stolicę Portugalii. W efekcie, zaglądając w zaułki Baixy, pokonując strome schodki Alfamy, natkniemy się na kilka owych miradouros. Na liście są te zarówno bezpłatne, jak i wymagające niewielkiej opłaty. Te bardziej i mniej zatłoczone. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Płatne
Castelo de Sao Jorge – punkt widokowy z zamku św. Jerzego. Wstęp jest płatny, ale za to mamy Lizbonę jak na dłoni.
Arco do Rua Augusta – funkcjonuje od kilku lat, ale cieszy się sporym zainteresowaniem. Punkt widokowy na Łuku Triumfalnym będącym łącznikiem między ulicą o tej samej nazwie a Praca do Comercio. Stąd dostrzeżemy dzielnicę Baixę, a także główne atrakcje Alfamy (zamek św. Jerzego, katedrę Se)

 

Dzielnica Alfama
Miradouro das Portas do Sol – dwa poziomy, dużo miejsca. W sam raz, żeby znaleźć swój kawałek na placu i pstrykać zdjęcia na Alfamę oraz Tag. Nieopodal mieści się Miradouro de Santa Luzia o którym poniżej. Należy do najwyżej cenionych punktów widokowych w Lizbonie.

Miradouro Santo Estevão - znajduje się w pobliżu kościoła o tej samej nazwie. Może nie jest zbyt popularny, ale za to można w spokoju napawać oczy Alfamą raz płynącymi wodami Tagu.

Miradouro de Santa Luzia – z jednej strony... widoki na Alfamę i Tag. Można pomyśleć, że znowu to samo. Jednak różnica jest taka, że do dyspozycji zwiedzających jest również park. Chętnie odwiedzany nawet przez najstarszych mieszkańców.

 

Dzielnica Bairro Alto
Miradouro Santa Catarina - z Alfamy przenosimy się do Bairro Alto. Święta Katarzyna oferuje nam Baixę jak na dłoni, a także port u brzegów Tagu. Jak tajemnica niesie, to właśnie tu warto przyjść na romantyczne oglądanie zachodu słońca. Znajduje się tu pomnik Adamastora, który miał skutecznie przeszkadzać żeglarzom w podróży.

Miradouro São Pedro de Alcântara - z jednej strony to niby punkt widokowy, a z drugiej to dwupoziomowy ogród, z którego rozpościera się widok m. in. na zamek św. Jerzego. A co znajduje się jeszcze na horyzoncie? O tym dowiemy się z płytek azulejos, na których przedstawione są najważniejsze budynki.

 

Dzielnica Graça

Miradouro de Graça – jego oficjalna nazwa nosi imię Sophii de Mello Breyner Andresen od znanej pisarki, która chętnie tu przychodziła. Zalicza się do najpopularniejszych. Rozpościera się stąd widok na dzielnice Baixa, Chiado, a także rzekę.

Miradouro Nossa Senhora de Monte – wtajemniczeni twierdzą, że to najlepszy punkt widokowy w mieście. Może nie leży najbliżej centrum, ale mimo wszystko warto się tu wybrać by móc podziwiać Aflamę z jej dobrodziejstwem, historyczną część miasta, a także fragmenty współczesnej Lizbony.Zdjęcia Miradouros


Pogoda

Lizbona
Dziś, 2 grudnia 2020
ikona pogody+16°  / +12°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNE 3 km/h
ciśnienie: 1017 hPa
wilgotność: 78%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 3 grudnia 2020
ikona pogody+15° C    /  +9° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 4 grudnia 2020
ikona pogody+14° C    /  +10° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: WNW 44 km/h
opady: 0.2 mm/h