wNieznane.pl

Lizbona

Klasztor HieronimitówJeden z największych i najważniejszych punktów wartych odwiedzenia w Lizbonie. Bez dwóch zdań! Klasztor Hieronimitów, czyli Mosteiro dos Jerónimos. Kompleks klasztorny zaczęto budować z początkiem XVI wieku jako wyraz dziękczynny za pomyślną wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Co ciekawe, wcześniej w tym miejscu istniała kaplica Ermida do Restelo założona przez Henryka Żeglarza. Głównym architektem Klasztoru był Diogo de Boitaca uznawany za twórcę stylu manuelińskiego. Efekt? Do dziś Mosteiro jest uznawany za kwintesencję tego gatunku łączącego w sobie gotyk i renesansu. Ponadto swoje trzy kreski do planów dorysowali także João de Castilho, Diogo de Torralva i Jerónimo de Ruao. Swą nazwę zawdzięcza zakonowi św. Hieronima, który opiekował się świątynią do 1934 roku.
Oczywiście architektura, detale, zdobienia, z pewnością robią wrażenie i przyciąga turystów. Niemniej jednak dodatkowym argumentem, dla którego warto tu zajrzeć są groby znanych i ważnych osobistości nie tylko dla Lizbony, ale również całej Portugalii. Stawiając kolejne kroki we wnętrzach klasztoru natrafimy na miejsca wiecznego spoczynku m.in. Vasco da Gamy, króli Manuela I oraz Jana III z ich żonami czy słynnego poety Fernando Pessoy.

 

Ważne daty
Klasztor Hieronimitów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 rku.
7 lipca 2007 roku kompleks klasztorny został ogłoszony jednym z Siedmiu Cudów Portugalii.
13 lipca 2007 roku podczas szczytu Unii Europejskiej na terenie klasztoru podpisano formalnie Traktat Reformujący UE. Przypomina o tym tablica, gdzie widnieje nazwisko Donalda Tuska, który złożył podpis pod dokumentem.Zdjęcia Klasztor Hieronimitów


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,3 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-10-16

Pogoda

Lizbona
Dziś, 16 października 2019
ikona pogody+19°  / +16°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSW 15 km/h
ciśnienie: 1020 hPa
wilgotność: 64%
zachmurzenie: 33%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 17 października 2019
ikona pogody+23° C    /  +18° C
Umiarkowane lub silne opady deszczu
wiatr: SW 22 km/h
opady: 2.9 mm/h

Piątek, 18 października 2019
ikona pogody+19° C    /  +15° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 14 km/h
opady: 0.0 mm/h