wNieznane.pl

Lizbona

Teatro Nacional D. Maria IITeatr Narodowy im. Marii II to jedna z najznamienitszych placówek tego typu w całej Portugalii. Natknąć się na niego nie będzie trudno, gdyż usytuowany jest w północnej części placu Rossio w centrum Lizbony. Po czym go poznamy? Fasadę zdobi sześć kolumn, zaś w tympanonie znajdują się rzeźby Apollo i Muzy. Całość wieńczy postać Gil Vicenta, który powszechnie jest uważany za twórcę portugalskiego teatru.
Warto dodać, iż w tym miejscu stał wcześniej Palácio dos Estaus. W XV wieku zatrzymywały się w nim ważne osobistości odwiedzające Lizbonę. Następnie był siedzibą Inkwizycji. I choć przetrwał słynne trzęsienie ziemi w 1755 roku, to już pożar z 1836r. doprowadził budynek do ruiny. Wówczas dzięki usilnym staraniom Almeidy Garretta (poeta) powstał neoklasycystyczny teatr. Swój udział miał przy tym włoski architekt Fortunato Lodi.
Pasjonaci architektury mogą poczuć się nieco zawiedzeni, gdyż XIX-wieczne dekoracje strawił pożar. W efekcie wnętrza uległy całkowitej modernizacji.
Pogoda

Lizbona
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+33°  / +20°
Słonecznie
wiatr: ENE 3 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 51%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+33° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: ESE 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +18° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: NE 5 km/h
opady: 0.1 mm/h