wNieznane.pl

Lizbona

Café A BrasileiraMówisz kawa – myślisz słoneczna Italia. Filiżanka aromatycznej cappuccino w dobrym towarzystwie czy pobudzające espresso i już czujesz włoski klimat. Skojarzenia dobre, ale co to ma wspólnego z Portugalią? Otóż myli się ten, kto sądzi, że Lizbona jest jedną, wielką kawową pustynią. A świetnym tego przykładem jest kawiarnia A Brasileira. To już ponad 100 lat od kiedy przy Rua Garrett unosi się zapach... brazylijskiej kawy. To właśnie wtedy Adrian Telles zapoczątkował sprzedaż importowanej używki z Ameryki Południowej. Dla zachęty, każdemu kupującemu kilogramową paczkę, oferował darmową filiżankę tzw. bica. Mała czarna, podobna do espresso okazała się kluczem do serc mieszkańców. Fama szybko się rozniosła i „A Brasileira” stała się modnym i chętnie odwiedzanym lokalem przez miejscowe elity polityczne oraz przede wszystkim artystyczne (malarze, pisarze).
Zresztą dano temu wyraz poprzez odlaną z brązu postać Fernando Pessoa. Lizboński poeta niegdyś wpadał na filiżankę czarnego naparu, a dziś wita gości, którzy chcą zanurzyć się w dawny klimat.

Oczywiście sama kawiarnia ulegała licznym przeobrażeniom, remontom. Ponadto dotykały ją problemy czysto finansowe. Niemniej jednak przetrwała do dziś i obecnie jest chętnie odwiedzanym miejscem nie tylko lizbończyków, ale również i turystów.Zdjęcia Café A Brasileira


Pogoda

Lizbona
Dziś, 26 września 2020
ikona pogody+21°  / +16°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: N 27 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 61%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Niedziela, 27 września 2020
ikona pogody+22° C    /  +18° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: N 25 km/h
opady: 0.1 mm/h

Poniedziałek, 28 września 2020
ikona pogody+25° C    /  +16° C
Silne zachmurzenie
wiatr: NNE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h