wNieznane.pl

Londyn

Trafalgar SquareTrafalgar Square to duży, dwupoziomowy plac w centralnym Londynie, położony w miejscu dawnych stajni królewskich i upamiętniający zwycięstwo brytyjskiej Royal Navy w bitwie morskiej pod Trafalgarem w 1805 roku. Powstał w XIX w. Na jego środku stoi 55-metrowa Kolumna Nelsona. Są również pomniki króla Jerzego IV, gen. Haveloka i gen. Napiera oraz duże fontanny sir Lutyensa. Na czwartym cokole miał stanąć pomnik konny, ale zabrakło pieniędzy. Od pewnego momentu co jakiś czas znajduje się praca jakiegoś współczesnego artysty. W czasie naszej wizyty był to wielki niebieski kogut.

 

Kolumny i fontann strzegą cztery ogromne lwy odlane z brązu. Jedną ścianę placu stanowi budynek National Gallery, obok którego jest kościół St Martin-in-the-Fields. W Galerii Narodowej znajdują się dzieła m.in. Leonardo da Vinci, Rafaela, Caravaggia, Rembrandta, Vincenta van Gogha, Tycjana, Sandro Botticelliego, Moneta, Renoira itd. Od strony południowej plac zamyka rondo i Admiralty Arch

 

Admiralty Arch to zabytkowy budynek z początku XX w. Na górze budowli znajdują się słowa po łacinie: ANNO : DECIMO : EDWARDI : SEPTIMI : REGIS : VICTORIÆ : REGINÆ : CIVES : GRATISSIMI : MDCCCCX (W dziesiątym roku panowania króla Edwarda VII, królowej Wiktorii, od najwdzięczniejszych mieszkańców, 1910).

 

Kolumna Nelsona (Nelson's Column) upamiętnia admirała Horatio Nelsona, który poległ w bitwie pod Trafalgarem. Powstała w XIX w.  Podstawę pomnika zdobią płaskorzeźby wykonane z brązu przetopionego z armat zdobytych na Francuzach. Przedstawiają one bitwę koło Przylądka św. Wincentego (1797), bitwę pod Abukirem (1798), bitwę pod Kopenhagą (1801) i bitwę pod Trafalgarem (1805).

 

Przy placu znajduje się małe i wąskie wejście do metra.Pokaż Trafalgar Square na większej mapie


Zdjęcia Trafalgar Square


Pogoda

Londyn
Dziś, 24 lipca 2021
ikona pogody+19°  / +16°
Umiarkowane lub silne opady deszczu
wiatr: ENE 16 km/h
ciśnienie: 1008 hPa
wilgotność: 87%
zachmurzenie: 100%
opady: 3.9 mm/h

Niedziela, 25 lipca 2021
ikona pogody+20° C    /  +16° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: NNE 11 km/h
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 26 lipca 2021
ikona pogody+26° C    /  +17° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WSW 9 km/h
opady: 0.0 mm/h