wNieznane.pl

Londyn

Trafalgar SquareTrafalgar Square to duży, dwupoziomowy plac w centralnym Londynie, położony w miejscu dawnych stajni królewskich i upamiętniający zwycięstwo brytyjskiej Royal Navy w bitwie morskiej pod Trafalgarem w 1805 roku. Powstał w XIX w. Na jego środku stoi 55-metrowa Kolumna Nelsona. Są również pomniki króla Jerzego IV, gen. Haveloka i gen. Napiera oraz duże fontanny sir Lutyensa. Na czwartym cokole miał stanąć pomnik konny, ale zabrakło pieniędzy. Od pewnego momentu co jakiś czas znajduje się praca jakiegoś współczesnego artysty. W czasie naszej wizyty był to wielki niebieski kogut.

 

Kolumny i fontann strzegą cztery ogromne lwy odlane z brązu. Jedną ścianę placu stanowi budynek National Gallery, obok którego jest kościół St Martin-in-the-Fields. W Galerii Narodowej znajdują się dzieła m.in. Leonardo da Vinci, Rafaela, Caravaggia, Rembrandta, Vincenta van Gogha, Tycjana, Sandro Botticelliego, Moneta, Renoira itd. Od strony południowej plac zamyka rondo i Admiralty Arch

 

Admiralty Arch to zabytkowy budynek z początku XX w. Na górze budowli znajdują się słowa po łacinie: ANNO : DECIMO : EDWARDI : SEPTIMI : REGIS : VICTORIÆ : REGINÆ : CIVES : GRATISSIMI : MDCCCCX (W dziesiątym roku panowania króla Edwarda VII, królowej Wiktorii, od najwdzięczniejszych mieszkańców, 1910).

 

Kolumna Nelsona (Nelson's Column) upamiętnia admirała Horatio Nelsona, który poległ w bitwie pod Trafalgarem. Powstała w XIX w.  Podstawę pomnika zdobią płaskorzeźby wykonane z brązu przetopionego z armat zdobytych na Francuzach. Przedstawiają one bitwę koło Przylądka św. Wincentego (1797), bitwę pod Abukirem (1798), bitwę pod Kopenhagą (1801) i bitwę pod Trafalgarem (1805).

 

Przy placu znajduje się małe i wąskie wejście do metra.Pokaż Trafalgar Square na większej mapie


Zdjęcia Trafalgar Square


Pogoda

Londyn
Dziś, 9 sierpnia 2020
ikona pogody+31°  / +20°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NE 13 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 64%
zachmurzenie: 20%
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 10 sierpnia 2020
ikona pogody+33° C    /  +22° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: E 16 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 11 sierpnia 2020
ikona pogody+34° C    /  +23° C
Lekkie opady deszczu
wiatr: NNE 9 km/h
opady: 0.8 mm/h