wNieznane.pl

Londyn

MuzeaMuzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum) to jedno z trzech wielkich muzeów przy Exhibition Road. Efektowny budynek powstał w 1880 r. Zbiory muzeum liczą ponad 70 milionów eksponatów, a całość dzieli się na 5 działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. W muzeum można na własnej skórze doświadczyć trzęsiania ziemi, zobaczyć galerię dinozaurów i 6-metrowy przekrój pnia sekwoi, a także dotykać eksponatów i robić eksperymenty itp. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

 

Muzeum Brytyjskie ( British Museum) to jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Powstało w XVIII w. Jego obecna siedziba zbudowana została w XIX w. W 2000 r. otwarto przykryty szklanym dachem Wielki Dziedziniec Królowej Elżbiety II (The Queen Elizabeth II Great Court). Na środku Wielkiego Dziedzińca znajduje się czytelnia. W środku znajdują się m.in. rzeźby z ateńskiego Partenonu, szkic Leonarda da Vinci czy egipskie mumie. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. 

 

Muzeum Nauki (Science Museum) to właściwie muzeum nauki i techniki. Prezenuje eksponaty reprezentujące rozwój brytyjskiej nauki, techniki, przemysłu i żeglugi. W zbiorach znajdują się m.in. pionierskie maszyny parowe, prototypowe odbiorniki telewizyjne. Science Museum organizuje odczyty, przygotowuje publikacje. Na jego terenie znajduje się osobny dział ekspozycji przeznaczonych dla dzieci. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

 

Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria and Albert Museum) to największe muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Londynie. Położone obok Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i Muzeum Nauki. Otwarte w XIX w. Kolekcja obejmuje przedmioty pochodzące z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Afryki Północnej - rzeźby, obrazy, rysunki, fotografie, książki, ceramikę, meble, tkaniny, stroje, wyroby ze szkła i metalu. 

 

Tate Modern to brytyjskie muzeum narodowe sztuki nowoczesnej. Wspólnie z Tate Britain, Tate Liverpool, Tate St Ives stanowi część Tate. Położone na brzegu Tamizy w budynku, który dawniej pełnił funkcję hali elektrowni Bankside Power Station.Pokaż Londyn na większej mapiePogoda

Londyn
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+22°  / +11°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NW 11 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 52%
zachmurzenie: 26%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+26° C    /  +12° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: SSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +13° C
Słonecznie
wiatr: ESE 8 km/h
opady: 0.0 mm/h