wNieznane.pl

Malta

MdinaMdina zwane „Miastem ciszy”. I trzeba przyznać, że coś w tym jest. Nawet spacerując po historycznej części, do której ciągną turyści, można znaleźć chwilę wytchnienia, spokoju, po prostu ciszy... Tylko najpierw trzeba gdzieś znaleźć wolne miejsce postojowe, a z tym różnie bywa.
Do Mdiny nie sposób nie trafić. Wyłania się na horyzoncie, góruje majestatycznie nad okolicą. I pomyśleć, że jest... jednym z mniejszych miast na Malcie. Skąd jej popularność? Oczywiście jest cała masa historycznych czynników. Swoje zrobił też serial „Gra o tron”, którego sceny kręcono m.in. w Mdinie.
Co warto zwiedzić w dawnej stolicy Malty? Najlepiej przejść się ogrodami Howarda i skierować za mury przekraczając Bramę Główną. I już na wstępie można dotknąć historii w Mdina Dungeons oraz Muzeum Historii Naturalnej w pałacu Vilhena. Sporo dowiemy się z The Mdina Experience, gdzie przygotowano 30 minutowy film na temat historii miasta oraz kraju.
Warto zwrócić uwagę na kaplicę św. Agaty z 1410 roku, która w okresie II Wojny Światowej służyła jako schron przeciwlotniczy dla mieszkańców. Jednak głównym zabytkiem jest katedra św. Pawła, której kopuła góruje nad miastem. Sama świątynia datowana jest na przełom XVII i XVIII wieku, choć już w XII wieku były tam pierwsze ślady kościoła. Katedra została dotknięta przez trzęsienie ziemi w 1693 roku, ale mimo to zachowało się jej kilka fragmentów – apsyda, marmurowa chrzcielnica oraz dębowe drzwi z godłem maltańskim. Będąc we wnętrzach kościoła, warto zwrócić uwagę na obraz Marii Dziewicy w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Jeśli wierzyć legendom, był on namalowany przez samego św. Łukasza. Tuż obok katedry znajduje się muzeum.
Pozostając przy zabytkach typowo kościelnych, do dyspozycji zwiedzających pozostaje kościół Karmelitów z drugiej połowy XVII wieku.
Co jeszcze warto zobaczyć w Mdinie? Po prostu idź na miejskie mury, z których rozpościera się widok na okolicę. Łap słońce, ciesz się przestrzenią. Tyle.Zdjęcia Mdina


Pogoda

Malta
Dziś, 3 czerwca 2020
ikona pogody+22°  / +20°
Miejscami opady deszczu
wiatr: WNW 15 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 71%
zachmurzenie: 28%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 4 czerwca 2020
ikona pogody+23° C    /  +16° C
Słonecznie
wiatr: S 23 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 5 czerwca 2020
ikona pogody+24° C    /  +21° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: SSE 26 km/h
opady: 0.5 mm/h