wNieznane.pl

Zakynthos

ZanteZakynthos (Zante) to stolica i największe miasto i port na wyspie. Położone jest na wschodnim wybrzeżu. Zostało niemal całkowicie zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło wyspę w 1953 r. Miasto odbudowano zachowując jego wenecki charakter. 

 

Na szczególną uwagę zasługują:

 

  1. Solomos Square - główny plac miasta, którego nazwa pochodzi od nazwiska autora Hymnu Narodowego Grecji. Na placu postawiono także pomnik Solomosa. Przy placu mieści się Kościół Św. Mikołaja (Agios Nikolaos), Biblioteka i Muzeum Bizantyjskie, gdzie można znaleźć drewniane rzeźby z XVI-XIX wieku, malowidła ścienne, rzeźby z czasów hellenistycznych, narzędzia oraz naczynia pochodzące z okresów bizantyjskich czy też makietę miasta sprzed trzęsienia ziemi.
  2. Kościół Św. Dionizosa, który został zbudowany w 1708 roku i jako jeden z niewielu zabytków przetrwał trzęsienie ziemi. Wewnątrz znajdują się malowidła ścienne, ikony oraz złocenia.
  3. Muzeum Solomosa. Wystawa obejmuje rękopisy oraz przedmioty osobiste Solomosa, kolekcję fotografii, stroje czy meble.
  4. Ruiny Twierdzy Bohali, położone na wzgórzu o takiej samej nazwie. Ze wzgórza rozpościera się ładny widok na miasto i zatokę. Wstęp 3 euro. 


Zdjęcia Zante


Pogoda

Zakynthos
Dziś, 20 kwietnia 2021
ikona pogody+15°  / +13°
Miejscami opady deszczu
wiatr: WNW 19 km/h
ciśnienie: 1017 hPa
wilgotność: 67%
zachmurzenie: 52%
opady: 0.0 mm/h

Środa, 21 kwietnia 2021
ikona pogody+16° C    /  +13° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 7 km/h
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 22 kwietnia 2021
ikona pogody+16° C    /  +6° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNE 7 km/h
opady: 0.0 mm/h