wNieznane.pl

Alpy Austriackie

Hochalpenstrasse i GrossglocknerHochalpenstrsse to droga wysokogórska położona w austriackich Alpach. Została otwarta w 1935 r. Ma ponad 40 km długości i oferuje niezapomniane widoki. Jej serce stanowi punkt w Narodowym Parku Wysokie Taury (Nationalpark Hohe Tauern), Kaiser-Franz-Josefs-Höhe, z którego można oglądać najwyższy szczyt w Austrii - Großglockner (3798 m n.p.m.) oraz najdłuższy w tej części Alp Lodowiec Pasterze (ok. 10 km długości!).

 

Trasa jest płatna, ale wszystkie atrakcje wzdłuż niej zostały wliczone w cenę (parkingi, miejsca wypoczynku, toalety itp.). Różnica wysokości wynosi sporo ponad 1500 m, a wycieczka kończy się w krainie wiecznego śniegu. Po drodze mija się najwyżej położony punkt - Edelweissspitze (2571 m n.p.m.), z którego można zobaczyć ponad 30 trzytysięczników.

 

Droga uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Europie. Jest kręta i miejscami pnie się stromo w górę, ale zadbana i doskonale przygotowana. Wzdłuż niej zbudowano mnóstwo zatoczek i parkingów, a także wytyczono miejsca, skąd można oglądać przepiękne widoki. Latem podróż rozpoczyna się wzdłuż zielonych, ukwieconych łąk, na których pasą się krowy, a następnie droga wspina się do miejsc, gdzie śnieg częściowo się topi, tworząc niezliczone, okresowe wodospady. Następnie docieramy do krainy wiecznego śniegu oraz kilku sztucznych jezior. Mają one wspaniałe kolory i stanowią doskonałe miejsce do odpoczynku. Co ciekawe, bywa, że na pokrytych śniegiem zboczach pasą się stada owiec. W miejscu noszącym nazwę Kaiser-Franz-Josefs-Höhe zbudowano ogromny, bezpłatny parking, restaurację, sklep z pamiątkami, muzeum, a także punkt widokowy. Tuż obok można zobaczyć biegające po zboczach kozice, a przy odrobinie szczęścia, także świstaki. Największą atrakcję stanowi jednak widok na lodowiec, do którego można zjechać kolejką torową Gletscherbahn. Organizowane są również wycieczki piesze po lodowcu. Dookoła umieszczono liczne fotografie, pokazujące, jak lodowiec zmieniał się na przestrzeni lat i w jakim zastraszającym tempie topniał w ostatnim czasie.

 

Wybierając się w to miejsce, warto mieć na uwadze, że temperatura będzie znacznie niższa od tej na początku trasy. Latem sięga kilku stopni powyżej zera, a do tego trzeba liczyć się z silnym wiatrem. Trasa jest czynna od maja do początku listopada, w zależności od warunków pogodowych. Przed podróżą należy sprawdzić na stronie internetowe, czy trasa jest czynna i czy nie obowiązują jakieś szczególne restrykcje - bywa, że są wymagane opony zimowe lub nawet łańcuchy. Na kamerach internetowych można również zobaczyć, jaka aktualnie panuje pogoda. Wszystkie te informacje, a także aktualne cenniki dostępne są na oficjalnej stronie.Zdjęcia Hochalpenstrasse i Grossglockner


Pogoda

Alpy Austriackie
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+14°  / +8°
Zamglenia
wiatr: NW 1 km/h
ciśnienie: 1020 hPa
wilgotność: 94%
zachmurzenie: 56%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+21° C    /  +6° C
Słonecznie
wiatr: N 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +9° C
Słonecznie
wiatr: NNW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h