wNieznane.pl

Alpy Austriackie

HallstattHallstatt to niewielkie miasteczko położone nad jeziorem Halsztackim, u podnóża masywu Dachstein. W 1997 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Austrii. Położone jest niezwykle malowniczo, pomiędzy wysokimi górami i dosyć rozległym jeziorem. Jego najciekawsza część to w zasadzie jedna ulica z tradycyjnymi domami, biegnąca wzdłuż jeziora, i niewielki ryneczek ze słynnym, strzelistym, neogotyckim kościołem. Widoczek ten jest bardzo znany i często umieszczany na pocztówkach czy puzzlach.

 

Inną z atrakcji jest kościół katolicki i cmentarz z kaplicą, w której znajduje się ok. 1200 czaszek, które trafiały tu, by zrobić miejsce na cmentarzu dla innych zmarłych. Co ciekawe, do niektórych domków można dostać się jedynie od strony jeziora.


Dawniej Hallstatt znane było dzięki licznym zasobom soli i kopalniom. Obecnie położona ok. 500 m powyżej miasteczka kopalnia soli Salzwelten Hallstatt jest udostępniona dla turystów do zwiedzania. Można dojść do niej pieszo lub część trasy przejechać kolejką. Podczas spaceru można zobaczyć stanowisko archeologiczne - dawne cmentarzysko.

 

W Hallstatt zlokalizowane są liczne restauracje, kawiarnie i sklepy z rękodziełem i pamiątkami. Latem można wypoczywać nad jeziorem, gdzie wytyczono kąpieliska, popłynąć w rejs statkiem wycieczkowym czy też wybrać się na wycieczkę jednym z wielu szlaków górskich. Dużą atrakcję stanowią dwie słynne platformy widokowe, z których można obserwować całą okolicę. Jedna nosi nazwę 5 fingers. Od kolejki wjeżdżającej na górę do specjalnej platformy prowadzi wygodna ścieżka. Platforma składa się z 5 części, na myśl przywodzących właśnie palce, stąd jej nazwa. Część wykonana jest z metalu, część ze szkła, a całość znajduje się nad 400-metrową przepaścią. Niedaleko znajduje się inna spektakularna platforma - Stairway to Nothingness (dosłownie: schody do nicości).

Zimą okolice Dachstein stanowią doskonałe miejsce do uprawiania narciarstwa.Zdjęcia Hallstatt


Pogoda

Alpy Austriackie
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+14°  / +8°
Zamglenia
wiatr: NW 1 km/h
ciśnienie: 1020 hPa
wilgotność: 94%
zachmurzenie: 56%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+21° C    /  +6° C
Słonecznie
wiatr: N 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+24° C    /  +9° C
Słonecznie
wiatr: NNW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h