wNieznane.pl

Korfu

Kerkira (Korfu)Kerkira (Korfu) jest stolicą wyspy i zarazem największym miastem. Stąd wypływają statki w międzynarodowe rejsy, tu znajduje się jedyne na wyspie lotnisko. Kerkira znacznie różni się wyglądem od innych miejscowości. Dwie twierdze skutecznie chroniły miasto przed Turkami, stąd znajdujemy w nim przede wszystkim ciasno zbudowane włoskie kamieniczki, dostrzec można również wpływy panowania brytyjskiego i francuskiego. Miasto równie pięknie jak za dnia wygląda nocą. Szczególnie efektownie prezentują się podświetlone twierdze. Na uwagę zasługuje przede wszystkim stare miasto, w obrębie którego znajduje się wiele pomników, zabytkowych budynków i kościołów. Przepiękna panorama miasta i okolic rozpościera się z obu twierdz. Koniecznie trzeba zobaczyć:

Stara Forteca - zbudowana na wzgórzach, których wysokość sięga 60 m n.p.m. Od strony lądu chroni ją głęboka fosa. Na terenie fortecy znajdują się liczne budynki, piękna wieża zegarowa, wenecka studnia oraz kościół św. Jerzego z fasadą stylizowaną na świątyniach doryckich. Na szczycie pierwszego wzgórza postawiono duży krzyż, a także latarnię morską. Wstęp płatny.

Nowa Forteca - zbudowana pomiędzy dwoma portami, starym i nowym. Powstała w XVI w. w okresie panowania weneckiego. Z dachu roztacza się piękna panorama na miasto i okolicę. Wstęp płatny.

Liston - arkadowa galeria kawiarń, restauracji i sklepików. Ciągnie się wzdłuż Esplanady. Zbudowany przez Francuzów w XIX w. Przez cały dzień i do późnych godzin nocnych tętni życiem. 

Esplanada (Spianada) - główny i największy plac miasta. To centrum życia towarzyskiego i społecznego. Część została przeznaczona na parking i pole do gry w krykieta, natomiast w drugiej części znajdziemy fontanny, pomniki i rotundę Maitlanda. To doskonałe miejsce na wypoczynek w cieniu po trudach zwiedzania.

Stary pałac - zbudowany w XIX w. przez Brytyjczyków pałac znajduje się tuż przy Esplanadzie. Do jego budowy użyto piaskowca sprowadzonego z Malty. Wstęp płatny.

Kościół św. Spiridona - znajduje się w sercu starego miasta; poświęcony jest patronowi wyspy. W środku znajdują się relikwie św. Spiridiona. 

Paleopolis - ruiny wielkiej bazyliki chrześcijańskiej z V w., którą zbudowano w miejsce dawnego rzymskiego teatru. Obok znajdują się ruiny gotyckiego kościoła z czasów weneckich.

Kościół św. Jason i Sossipatros - piękny kościół sprzed tysiąca lat, zbudowany na planie krzyża.

Faliraki (Brama Agios Nikolaos) - budynek z kapliczką św. Mikołaja wzniesiony na cyplu nad samym morzem. 

Ratusz - budowany etapami od XVII w. Uwagę zwraca fasada niedostępnego do zwiedzania budynku.

Fontanna Kremasti - znajduje się na jednym z placów w dzielnicy Cambiello. Zbudowana w XVII w. 

 

Z Kerkiry można również popłynąć statkiem na sąsiednią wyspę Vidos. W pobliżu znajduje się również półwysep Kanoni oraz wysepki Vlacherna i Pontikonissi.


Jak dojechać?

Do stolicy wyspy można dostać się na kilka sposobów. Najwygodniej przylecieć samolotem na pobliskie międzynarodowe lotnisko. Z Polski w sezonie dostępne są bezpośrednie połączenia. Czas przelotu to ok. 2 godziny. Można również przypłynąć statkiem z innych greckich wysp lub z Włoch, m.in. z Ankony, Bari czy Wenecji.

 


Pokaż Wyspa Korfu na większej mapie


Zdjęcia Kerkira (Korfu)


Pogoda

Korfu
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+25°  / +22°
Słonecznie
wiatr: E 1 km/h
ciśnienie: 1012 hPa
wilgotność: 62%
zachmurzenie: 21%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+25° C    /  +22° C
Słonecznie
wiatr: NNW 4 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+28° C    /  +21° C
Słonecznie
wiatr: N 5 km/h
opady: 0.0 mm/h