wNieznane.pl

Lwów

KatedraKatedra Łacińska (Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) to jeden z najstarszych i najpiękniejszych kościołów Lwowa. Położony jest w centralnym punkcie miasta, na Rynku. Jego budowę rozpoczęto w połowie XIV w. i zakończono ok. 100 lat później. W latach 1999-2000, przy okazji planowanej wizyty papieża Jana Pawła II, przeprowadzono renowację wnętrza świątyni. Obecnie w katedrze odprawiane są nabożeństwa w języku polskim i ukraińskim.

We wnętrzu szczególną uwagę warto zwócić na barokowy ołtarz z 1766 roku. W nim znajduje się kopia słynnego obrazu Matki Bożej Łaskawej (Matki Boskiej z Dzieciątkiem), którego oryginał przechowywany jest na Wawelu. Dookoła katedry zbudowano liczne kaplice z XVI, XVII i XVIII wieku, m.in. kaplica Jezusa Miłosiernego, zbudowana w latach 1770-1771, kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, kaplica Ukrzyżowania, kaplica Zamoyskich z grobowcami arcybiskupów Jana Zamoyskiego i Jana Tarnowskiego, kaplica Buczackich z obrazami, kaplica Najświętszego Sakramentu z XVIII wieku, kaplica Matki Boskiej, bogato zdobiona kaplica Kampianów, stanowiąca jeden z ważniejszych zabytków Lwowa.


Katedrę zdobią także XIX-wieczne witraże oraz tablice i pamiątki, m.in. kule kamienne z czasów oblężenia Lwowa w roku 1672. Obok świątyni znajduje się jedyna z pozostawionych kaplic grobowych dawnego cmentarza - kaplica Boimów z XVII w.Zdjęcia - Katedra


Pogoda

Lwów
Dziś, 2 grudnia 2021
ikona pogody+8°  / +5°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: SW 25 km/h
ciśnienie: 999 hPa
wilgotność: 87%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 3 grudnia 2021
ikona pogody+1° C    /  -5° C
Silne opady śniegu
wiatr: NNW 18 km/h
opady: 1.6 mm/h

Sobota, 4 grudnia 2021
ikona pogody+0° C    /  -7° C
Słonecznie
wiatr: SSE 12 km/h
opady: 0.0 mm/h