wNieznane.pl

Lwów

Katedra Ormiańska



Kwartał Ormiański i katedra Ormiańska położone są niedaleko Rynku. Tutaj dawniej mieszkała liczna społeczność ormiańska. Katedra Ormiańska pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to jeden z najstarszych i najciekawszych kościołów we Lwowie. Została zbudowana w połowie XIV wieku. W późniejszym okresie była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana. Do 1945 roku świątynia była katedrą katolicką obrządku ormiańskiego, ale później, wraz z przyłączeniem Lwowa do ZSRR, została zamknięta i przekazana na potrzeby Lwowskiej Galerii Obrazów jako magazyn. Tak było aż do roku 2000, kiedy to ponownie trafiła pod zarząd Ormian i stała się świątynią. Katedra wchodzi w skład całego kompleksu budowli użytkowanych przez duchowieństwo ormiańskie - sa tu budynki kapituły ormiańskiej, pałac arcybiskupów ormiańskich, Zaułek Ormiański (dziedziniec wschodni), dzwonnica katedralna, dziedziniec południowy, dawny klasztor benedyktynek ormiańskich, dziedziniec północny. 


Katedra składa się z trzech części. Najstarsza część pochodzi z XIV wieku i obejmuje prezbiterium od apsydy do ambony. Oparta jest na planie krzyża greckiego, wpisanego w prostokąt. Dach przykrywa kopuła wypełniona glinianymi naczyniami. Przy ścianie południowej znajduje się krużganek. Część środkowa pochodzi z XVII wieku i jest to zachodnia część nawy głównej. Po XX-wiecznej modernizacji pokrywa ją drewniany strop. Część najnowsza pochodzi z XX wieku. Wówczas dobudowano halę na rzucie prostokąta. Przylega do niej kaplica Przenajświętszego Sakramentu, przebudowana w 1924 roku z dawnego skarbca oraz kruchta.


We wnętrzu katedry warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, marmurowy tron biskupi i marmurową ambonę. Są tu także płyty nagrobne i epitafia, a także wspaniałe malowidła ścienne, witraże i ornamenty.



Zdjęcia Katedra Ormiańska


Pogoda

Lwów
Dziś, 2 grudnia 2021
ikona pogody+8°  / +5°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: SW 25 km/h
ciśnienie: 999 hPa
wilgotność: 87%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 3 grudnia 2021
ikona pogody+1° C    /  -5° C
Silne opady śniegu
wiatr: NNW 18 km/h
opady: 1.6 mm/h

Sobota, 4 grudnia 2021
ikona pogody+0° C    /  -7° C
Słonecznie
wiatr: SSE 12 km/h
opady: 0.0 mm/h