wNieznane.pl

Lwów

Kulinarny LwówLwów jest chętnie odwiedzany przez Polaków nie tylko ze względu na bogatą historię, ale także ze względu na swoje zaplecze gastronomiczne. Można tu znaleźć mnóstwo klimatycznych lokali, gdzie zjemy smacznie i tanio. Chociaż ceny we Lwowie systematycznie rosną, wciąż jeszcze w fajnych lokalach zapłacimy mniej niż w wielu podobnych miejschach w Polsce. Jest kilka miejsc, które uznawane są za kultowe i w każdym przewodniku przeczytamy, że koniecznie trzeba je odwiedzić. Jednym z nich jest Restauracja Baczewskich, oferująca słynne śniadania (ul. Szewska 8). Od godz. 8 do godz. 11 codziennie serwowane są tu śniadania w formie bufetu. Przy wejściu płaci się stałą kwotę, a następnie przez 1,5 godziny można jeść, ile dusza zapragnie. W cenę wliczona jest 1 kawa lub herbata oraz 1 kieliszek wódki lub wina musującego. Lokal nie jest wielki, ale klimatyczny, bo na górnym poziomie znajduje się przeszklona oranżeria, gdzie grana jest na żywo muzyka fortepianowa. Tu też znajdują się klatki z kanarkami. Jeśli nie mamy tyle szczęścia, przyjdzie nam usiąść w piwnicy. Do śniadań niemal zawsze ustawiają się kolejki. Może się zdarzyć, że przyjdzie czekać półtorej godziny na zimnie. Wewnątrz znajduje się sklepik, gdzie można nabyć przetwory i wyroby alkoholowe, w tym słynne nalewki.

 

Tak jak wszędzie, tak i we Lwowie znajdziemy restauracje z różnym poziomem cen, obsługi  i oferowanych dań. Lokale z wyższej półki to przede wszystkim restauracje w hotelach, np. Armata w Citadel Inn, Amadeus (przy placu Katedralnym) i Veronica (przy ul. Akademickiej), w Hotelu Panorama, Terrazza w Hotelu Saint Feder, Mons Pius, Valentino i Hotelu Szwajcarskim, Mon Chef w Hotelu Astoria, itd. Wiele osób poleca takie miejsca, jak np. Puzata Chata. To bary szybkiej obsługi, gdzie wybiera się z gotowego jedzenia, stojącego na podgrzewaczach. Jest tu tanio - to główny plus. Równie tanio jest w barze/restauracji Cesarz. Na niewielką przekąskę można udać się do czynnego do późnej nocy lokalu Lviv Croissants (jest ich we Lwowie aż 12), gdzie znajdziemy rogaliki przyrządzane na różne sposoby.

 

Będąc we Lwowie, koniecznie trzeba odwiedzić przynajmniej jedną z tutejszych kawiarni. Ceny są przystępne, a wiele lokali oferuje niepowtarzalny klimat. Warto zajrzeć do Lwowskiej Kopalni Kawy przy Rynku, kawiarni Coś Ciekawego (przy Rynku), gdzie można obejrzeć a nawet zakupić dzieła sztuki współczesnej. Dużą popularnością cieszy się kawiarnia Cukor przy ul. Braci Rohatyńców.  Bogatą historią może poszczycić się kawiarnia Atlas (Rynek 45). Ciekawą opcją są także kawiarnie Cafe 1 (plac Katedralny 5), Cabinet (ul. Wynnyczenki 12), która ma nie tylko niesamowity wystrój, ale przede wszystkim można tu zjeść doskonałe desery w przystępnej cenie, a także Apteka Mikolascha (ul. Kopernika 1).

 

To tylko przykładowe lokale, bo jest ich znacznie, znacznie więcej i z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.Zdjęcia Kulinarny Lwów


Pogoda

Lwów
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+26°  / +13°
Słonecznie
wiatr: S 8 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 65%
zachmurzenie: 10%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+17° C    /  +10° C
Słonecznie
wiatr: WNW 21 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+19° C    /  +8° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 14 km/h
opady: 0.0 mm/h