wNieznane.pl

Lwów

ArsenałWe Lwowie istnieją dwa arsenały - Arsenał Miejski i Arsenał Królewski. Pierwszy z nich mieści się przy ul. Podwale 5. Został zbudowany w 1430 r., a następnie rozbudowany w połowie XVI w. Trzeci budynek powstał w drugiej połowie XVI w. i jako jedyny przetrwał do dziś. Po rozbiórce murów obronnych w 1799 r. na ścianie arsenału umieszczono tablice z rzeźbami i napisami, które można oglądać do dzisiaj. W okresie międzywojennym dawny arsenał pełnił funkcje wojskowe, a po renowacji zakończonej w roku 1981 założono w nim oddział Muzeum Historycznego z kolekcją broni. Do czasów obecnych przetrwał trzykondygnacyjny budynek z krużgankami, obok którego znajdują się dwie wieże obronne. W budynku dawnego arsenału mieści się również restauracja serwująca słynne żeberka.

 

Arsenał Królewski mieści się przy ul. Podwale 13. Został zbudowany w XVII w., w związku ze zbliżającą się wojną z Turcją i miał być magazynem amunicji. Pełnił także funkcję więzienia oraz archiwum państwowego. Budynek nie uległ większym uszkodzeniom i praktycznie nienaruszony przetrwał do czasów obecnych. Składa się on z dwukondygnacyjnego budynku głównego i dwóch krótkich skrzydeł bocznych, tworzących dziedziniec zamknięty murem. Obecnie mieści się w nim muzeum historyczne.

 

Element dawnego systemu fortyfikacji Lwowa stanowiła także Baszta Prochowa. Zbudowana została w latach 1554-1556 i przed powstaniem arsenału służyła do magazynowania prochu lub zboża. Od 1959 roku mieści się w niej Dom Architekta.Zdjęcia Arsenał


Pogoda

Lwów
Dziś, 1 marca 2021
ikona pogody+4°  / +1°
Lekkie opady śniegu
wiatr: NNE 10 km/h
ciśnienie: 1033 hPa
wilgotność: 92%
zachmurzenie: 82%
opady: 0.3 mm/h

Wtorek, 2 marca 2021
ikona pogody+9° C    /  +0° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 20 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 3 marca 2021
ikona pogody+11° C    /  +1° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 10 km/h
opady: 0.0 mm/h