wNieznane.pl

Lwów

ArsenałWe Lwowie istnieją dwa arsenały - Arsenał Miejski i Arsenał Królewski. Pierwszy z nich mieści się przy ul. Podwale 5. Został zbudowany w 1430 r., a następnie rozbudowany w połowie XVI w. Trzeci budynek powstał w drugiej połowie XVI w. i jako jedyny przetrwał do dziś. Po rozbiórce murów obronnych w 1799 r. na ścianie arsenału umieszczono tablice z rzeźbami i napisami, które można oglądać do dzisiaj. W okresie międzywojennym dawny arsenał pełnił funkcje wojskowe, a po renowacji zakończonej w roku 1981 założono w nim oddział Muzeum Historycznego z kolekcją broni. Do czasów obecnych przetrwał trzykondygnacyjny budynek z krużgankami, obok którego znajdują się dwie wieże obronne. W budynku dawnego arsenału mieści się również restauracja serwująca słynne żeberka.

 

Arsenał Królewski mieści się przy ul. Podwale 13. Został zbudowany w XVII w., w związku ze zbliżającą się wojną z Turcją i miał być magazynem amunicji. Pełnił także funkcję więzienia oraz archiwum państwowego. Budynek nie uległ większym uszkodzeniom i praktycznie nienaruszony przetrwał do czasów obecnych. Składa się on z dwukondygnacyjnego budynku głównego i dwóch krótkich skrzydeł bocznych, tworzących dziedziniec zamknięty murem. Obecnie mieści się w nim muzeum historyczne.

 

Element dawnego systemu fortyfikacji Lwowa stanowiła także Baszta Prochowa. Zbudowana została w latach 1554-1556 i przed powstaniem arsenału służyła do magazynowania prochu lub zboża. Od 1959 roku mieści się w niej Dom Architekta.Zdjęcia Arsenał


Pogoda

Lwów
Dziś, 2 grudnia 2021
ikona pogody+8°  / +5°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: SW 25 km/h
ciśnienie: 999 hPa
wilgotność: 87%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 3 grudnia 2021
ikona pogody+1° C    /  -5° C
Silne opady śniegu
wiatr: NNW 18 km/h
opady: 1.6 mm/h

Sobota, 4 grudnia 2021
ikona pogody+0° C    /  -7° C
Słonecznie
wiatr: SSE 12 km/h
opady: 0.0 mm/h