wNieznane.pl

Lwów

Rynek i ratuszRynek to plac we Lwowie, znajdujący się w centralnej części miasta. Na jego środku stoi budynek ratusza, zbudowany w latach 1827-1835. Wcześniej funkcję ratusza pełnił gotycki budynek z XIV w., który następnie gruntownie przebudowywano. W wyniku bombardowania Lwowa przez Austriaków, w 1848 r. ratusz spłonął, po czym został odbudowany przy uwzględnieniu niewielkich zmian w pierwotnym projekcie. Na przełomie XIX i XX wieku planowano kolejną przebudowę ratusza, ostatecznie jednak nie doszła ona do skutku. Obecny ratusz posiada 65-metrową wieżę, na której znajduje się dostępny dla zwiedzających taras widokowy (trzeba wejść na ok. 300 schodów). Na parterze funkcjonuje kawiarnia.

 

Rynek ma prostokątny kształt, a z każdego narożnika wychodzą po dwie ulice. Dookoła zbudowano 44 kamienice, które reprezentują różne style architektoniczne. W każdym rogu znajdują się studnie-fontanny, pochodzące z początku XIX w. W 1998 roku Rynek wraz z całą starówką został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 

Kamienica Arcybiskupia (dawny Pałac Arcybiskupi) to barokowa kamienica z 1634 roku. Stanowiła rezydencję arcybiskupów lwowskich obrządku łacińskiego. W 1621 roku mieszkał w niej podczas pobytu we Lwowie król Zygmunt III Waza, natomiast w 1673 roku zmarł w niej król Michał Korybut Wiśniowiecki.

Kamienica Bandinellich to renesansowa kamienica, zbudowana w latach 1589-1593. Od 2005 roku mieści się w niej Muzeum Historyczne.

Czarna Kamienica to renesansowa kamienica z XVI w. Uznawana jest za jeden z najcenniejszych zabytków polskiej szesnastowiecznej architektury. Od 1940 mieści się tu ukraińskie Muzeum Historyczne. Jej charakterystycznym elementem jest czarna fasada.

Kamienica Królewska to renesansowa kamienica z 1580 roku. Mieściły się w niej apartamenty królewskie. 

 

Obecnie w kamienicach mieszczą się muzea, restauracje, bary, kawiarnie i sklepiki. Rynek stanowi koncentrację życia społeczno-kulturalnego miasta, tutaj odbywają się różnego rodzaju imprezy i uroczystości. Przy Rynku stoi również katedra.Zdjęcia Rynek i ratusz


Pogoda

Lwów
Dziś, 2 grudnia 2021
ikona pogody+8°  / +5°
Całkowite zachmurzenie
wiatr: SW 25 km/h
ciśnienie: 999 hPa
wilgotność: 87%
zachmurzenie: 100%
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 3 grudnia 2021
ikona pogody+1° C    /  -5° C
Silne opady śniegu
wiatr: NNW 18 km/h
opady: 1.6 mm/h

Sobota, 4 grudnia 2021
ikona pogody+0° C    /  -7° C
Słonecznie
wiatr: SSE 12 km/h
opady: 0.0 mm/h