wNieznane.pl

Madryt

Park Retiro i Palacio de CristalPark Retiro (Jardines del Buen Retiro de Madrid, Parque del Buen Retiro) to park położony we wschodniej części Madrytu. W jego okolicy znajdują się ważne muzea - Museo Prado, Thyssen-Bornemisza, a także Museo Reina Sofia. Sąsiaduje z nim ogród botaniczny, niedaleko znajduje się również główny madrycki dworzec, Atocha.

 

W parku warto zobaczyć kolumnadę z pomnikiem Alfonsa XII, stojącą przy stawie, oraz Kryształowy Pałac. W przeszłości park pełnił funkcję królewskich ogrodów - mieścił się w nim Palacio de Buen Retiro, który jednak nie przetrwał do chwili obecnej.

Przy stawie, po którym można pływać łódkami, zbiegają się główne aleje - Paseo de Argentina, Paseo de Paraguay, Paseo de Salvador, Paseo de Mexico. Przy Paseo de las Estatuas stoją XVIII-wieczne figury władców Hiszpanii, pierwotnie przeznaczone na dekorację fasady Pałacu Królewskiego. Oprócz tego na uwagę zasługują liczne zabytkowe fontanny.


Można tu również zobaczyć cypryśnik meksykański, nazywany Drzewem Montezumy, który jest uznawany za najstarsze drzewo w Madrycie.

 

Pałac Kryształowy (Palacio de Cristal del Retiro, Palacio de Cristal) to budowla ze stali i szkła, która powstała w XIX w. Obecnie jest miejscem wystaw. Przy nim znajduje się jezioro z fontanną pośrodku i efektownymi cyprysikami, w którym mieszkają żółwie wodne. Zdjęcia Park Retiro i Palacio de Cristal


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,28 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-10-22

Pogoda

Madryt
Dziś, 23 października 2019
ikona pogody+14°  / +10°
Silne opady deszczu
wiatr: NE 10 km/h
ciśnienie: 1004 hPa
wilgotność: 78%
zachmurzenie: 75%
opady: 5.4 mm/h

Czwartek, 24 października 2019
ikona pogody+19° C    /  +11° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 25 października 2019
ikona pogody+20° C    /  +13° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: S 4 km/h
opady: 0.0 mm/h