wNieznane.pl

Madryt

Museo del PradoMuzeum Prado (Museo del Prado) to jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Zostało utworzone w XIX w. i mieści się w budynku z XVIII w., w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Retiro. Zbiory Muzeum Prado obejmują dzieła z kolekcji królewskiej od XVI do XX wieku - malarstwo, rzeźba, grafiki i rysunki oraz rzemiosło artystyczne. Zobaczyć tu można prace najwybitniejszych światowych artystów, jak np. El Greco, Francisco Goya, Pablo Picasso, Tycjan, Michał Anioł itd.

 

Niedaleko znaduje się CaixaForum, czyli centrum sztuki i kultury, które mieści się w charakterystycznym nowoczesnym budynku, a także królewski ogród botaniczny. 

 

Warto przejść się również szerokim bulwarem Paseo del Prado, który łączy Plaza de Cibeles z Plaza de Atocha (Plaza del Emperador Carlos V). Pośrodku alei znajdują się ogrody, a w nich rzeźby i fontanny, Warto zobaczyć również Monumento a los caidos por España, czyli Pomnik Poległych w Hiszpanii. Znany jest również pod nazwą Los Heroes del Dos de Mayo (Pomnik Bohaterów 2 maja). Postawiono go w XIX w. w rocznicę powstania majowego w 1808 r. w miejscu, gdzie rozstrzelano mieszkańców miasta.

Przy pomniku pali się wieczny ogień, dlatego też uznawany jest on również za Grób Nieznanego Żołnierza.Zdjęcia Museo del Prado


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,26 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-07-19

Pogoda

Madryt
Dziś, 21 lipca 2019
ikona pogody+40°  / +25°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: E 14 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 34%
zachmurzenie: 4%
opady: 0.0 mm/h

Poniedziałek, 22 lipca 2019
ikona pogody+38° C    /  +25° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: E 14 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 23 lipca 2019
ikona pogody+38° C    /  +25° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: E 10 km/h
opady: 0.1 mm/h