wNieznane.pl

Madryt

Museo del PradoMuzeum Prado (Museo del Prado) to jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Zostało utworzone w XIX w. i mieści się w budynku z XVIII w., w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Retiro. Zbiory Muzeum Prado obejmują dzieła z kolekcji królewskiej od XVI do XX wieku - malarstwo, rzeźba, grafiki i rysunki oraz rzemiosło artystyczne. Zobaczyć tu można prace najwybitniejszych światowych artystów, jak np. El Greco, Francisco Goya, Pablo Picasso, Tycjan, Michał Anioł itd.

 

Niedaleko znaduje się CaixaForum, czyli centrum sztuki i kultury, które mieści się w charakterystycznym nowoczesnym budynku, a także królewski ogród botaniczny. 

 

Warto przejść się również szerokim bulwarem Paseo del Prado, który łączy Plaza de Cibeles z Plaza de Atocha (Plaza del Emperador Carlos V). Pośrodku alei znajdują się ogrody, a w nich rzeźby i fontanny, Warto zobaczyć również Monumento a los caidos por España, czyli Pomnik Poległych w Hiszpanii. Znany jest również pod nazwą Los Heroes del Dos de Mayo (Pomnik Bohaterów 2 maja). Postawiono go w XIX w. w rocznicę powstania majowego w 1808 r. w miejscu, gdzie rozstrzelano mieszkańców miasta.

Przy pomniku pali się wieczny ogień, dlatego też uznawany jest on również za Grób Nieznanego Żołnierza.Zdjęcia Museo del Prado


Pogoda

Madryt
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+38°  / +23°
Słonecznie
wiatr: ESE 7 km/h
ciśnienie: 1018 hPa
wilgotność: 23%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+41° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: ENE 6 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+41° C    /  +24° C
Słonecznie
wiatr: E 13 km/h
opady: 0.0 mm/h