wNieznane.pl

Madryt

Museo del PradoMuzeum Prado (Museo del Prado) to jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Zostało utworzone w XIX w. i mieści się w budynku z XVIII w., w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Retiro. Zbiory Muzeum Prado obejmują dzieła z kolekcji królewskiej od XVI do XX wieku - malarstwo, rzeźba, grafiki i rysunki oraz rzemiosło artystyczne. Zobaczyć tu można prace najwybitniejszych światowych artystów, jak np. El Greco, Francisco Goya, Pablo Picasso, Tycjan, Michał Anioł itd.

 

Niedaleko znaduje się CaixaForum, czyli centrum sztuki i kultury, które mieści się w charakterystycznym nowoczesnym budynku, a także królewski ogród botaniczny. 

 

Warto przejść się również szerokim bulwarem Paseo del Prado, który łączy Plaza de Cibeles z Plaza de Atocha (Plaza del Emperador Carlos V). Pośrodku alei znajdują się ogrody, a w nich rzeźby i fontanny, Warto zobaczyć również Monumento a los caidos por España, czyli Pomnik Poległych w Hiszpanii. Znany jest również pod nazwą Los Heroes del Dos de Mayo (Pomnik Bohaterów 2 maja). Postawiono go w XIX w. w rocznicę powstania majowego w 1808 r. w miejscu, gdzie rozstrzelano mieszkańców miasta.

Przy pomniku pali się wieczny ogień, dlatego też uznawany jest on również za Grób Nieznanego Żołnierza.Zdjęcia Museo del Prado


Pogoda

Madryt
Dziś, 13 lipca 2020
ikona pogody+34°  / +23°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 11 km/h
ciśnienie: 1019 hPa
wilgotność: 48%
zachmurzenie: 4%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 lipca 2020
ikona pogody+33° C    /  +22° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 18 km/h
opady: 0.5 mm/h

Środa, 15 lipca 2020
ikona pogody+31° C    /  +20° C
Silne zachmurzenie
wiatr: ENE 17 km/h
opady: 0.0 mm/h