wNieznane.pl

Madryt

Museo del PradoMuzeum Prado (Museo del Prado) to jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Zostało utworzone w XIX w. i mieści się w budynku z XVIII w., w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Retiro. Zbiory Muzeum Prado obejmują dzieła z kolekcji królewskiej od XVI do XX wieku - malarstwo, rzeźba, grafiki i rysunki oraz rzemiosło artystyczne. Zobaczyć tu można prace najwybitniejszych światowych artystów, jak np. El Greco, Francisco Goya, Pablo Picasso, Tycjan, Michał Anioł itd.

 

Niedaleko znaduje się CaixaForum, czyli centrum sztuki i kultury, które mieści się w charakterystycznym nowoczesnym budynku, a także królewski ogród botaniczny. 

 

Warto przejść się również szerokim bulwarem Paseo del Prado, który łączy Plaza de Cibeles z Plaza de Atocha (Plaza del Emperador Carlos V). Pośrodku alei znajdują się ogrody, a w nich rzeźby i fontanny, Warto zobaczyć również Monumento a los caidos por España, czyli Pomnik Poległych w Hiszpanii. Znany jest również pod nazwą Los Heroes del Dos de Mayo (Pomnik Bohaterów 2 maja). Postawiono go w XIX w. w rocznicę powstania majowego w 1808 r. w miejscu, gdzie rozstrzelano mieszkańców miasta.

Przy pomniku pali się wieczny ogień, dlatego też uznawany jest on również za Grób Nieznanego Żołnierza.Zdjęcia Museo del Prado


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,34 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-09-18

Pogoda

Madryt
Dziś, 18 września 2019
ikona pogody+29°  / +21°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: E 6 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 48%
zachmurzenie: 5%
opady: 0.0 mm/h

Czwartek, 19 września 2019
ikona pogody+29° C    /  +21° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: ENE 9 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 20 września 2019
ikona pogody+27° C    /  +20° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: E 13 km/h
opady: 1.0 mm/h