wNieznane.pl

Rzym i Watykan

Piazza NavonaPlac Navona (Piazza Navona) powstał z inicjatywy papieża Innocentego X na ruinach starożytnego stadionu Domicjana. Stadion został zbudowany na Polu Marsowym w 86 r. i przeznaczony był do rozgrywania konkurencji atletycznych oraz wyścigów rydwanów. Fragmenty ruin stadionu są zachowane w piwnicach budynku w północnej części placu. W roku 1477 papież Sykstus IV przeniósł tutaj z Kapitolu targ, który działał w tym miejscu do około 1867 roku. W grudniu na placu stoją stragany z ozdobami i upominkami świątecznymi.

 

Autorem projektu placu był Francesco Borromini. W 1651 r. Lorenzo Bernini zbudował na środku placu Fontannę Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi). W centrum znajduje się egipski obelisk, sprowadzony z ruin Cyrku Maksencjusza. Cztery postacie, wraz z elementami krajobrazu w postaci palm i zwierząt symbolizują cztery rzeki z czterech kontynentów. Rio de la Plata symbolizuje postać z podniesioną ręką, Dunaj wyobraża postać dosiadająca konia, personifikacja Nilu ma osłoniętą głowę, Azję uosabia Ganges.


W dwóch końcach placu znajdują się jeszcze dwie fontanny. Jedna to Fontana del Moro z centralna postacią Maura, zaprojektowaną przez Berniniego. Otaczają ją delfiny i inne morskie zwierzęta. Z drugiej strony placu znajduje się Fontanna Neptuna (Fontana del Nettuno). Co ciekawe, najpierw były nimfy, a Neptuna dodano znacznie później.

 

Wokół placu znajdują się ładne kamienice, w których mieszczą się restauracje i kawiarnie. Można również odpocząć na jednej z nielicznych kamiennych ławek, obejrzeć sprzedawane na placu obrazy lub wejść do przepięknego wnętrza kościoła Sant' Agnese in Agone, który stoi przy placu.

 

Wieczorem to miejsce nabiera niesamowitego klimatu, nic więc dziwnego, że cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Pokaż Rzym na większej mapie


Zdjęcia Piazza Navona


Pogoda

Rzym i Watykan
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+31°  / +17°
Słonecznie
wiatr: ENE 2 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 29%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: SW 3 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: S 8 km/h
opady: 0.0 mm/h