wNieznane.pl

Rzym i Watykan

Fora cesarskieFora cesarskie położone są wzdłuż Via dei Fori Imperiali, szerokiej alei, łączącej Koloseum z Piazza Venezia. Budowę zainicjował Juliusz Cezar, fundując forum, które przyjęło jego imię. W skład kompleksu wchodziły: Forum Cezara, którego budowa rozpoczęta została w roku 54 p.n.e., Forum Augusta, zbudowane około roku 2 p.n.e., Forum Wespazjana, zbudowane w latach 71-75, Forum Nerwy, którego budowę zakończono w roku 97, Forum Trajana, otwarte roku 113. 

 

Idąc od strony Piazza Venezia, w pierwszej kolejności mijamy Forum Trajana. To największe i najpóźniej zbudowane rzymskie forum. Znajduje się w sąsiedztwie Forum Augusta i Forum Cezara. Jego fundatorem był Trajan. Wejście na Forum Trajana prowadziło z Forum Augusta przejściem pod łukiem triumfalnym. Plac wyłożony był płytami z marmuru, a na środku stał posąg Trajana na koniu. Naprzeciwko wejścia wybudowana została Bazylika Ulpia, a za nią pobudowano biblioteki: grecką i łacińską, pomiędzy którymi ustawiono kolumnę Trajana, która do dzisiaj zachowała się w doskonałym stanie. 

 

Forum Augusta zbudowano w 2 p.n.e. Naprzeciwko wejścia znajdowała się świątynia Marsa Mściciela. 

 

Forum Wespazjana zostało wzniesione przez cesarza Wespazjana. Dla uczczenia zwycięstwa nad powstaniem żydowskim postawiono świątynię Pokoju (Templum Pacis). Plac przylega do Forum Nerwy. Przed świątynią stał ołtarz, a obok znajdowały się dwie aule, które pełniły rolę bibliotek. W IV wieku na terenie biblioteki postawiono świątynię Romulusa. W VI wieku w tym samym miejscu powstał kościół św. Kosmy i Damiana.

Forum Nerwy zostało wybudowane na miejscu istniejącej ulicy łączącej Forum Romanum z rzymską dzielnicą Suburą. Świątynia Minerwy wybudowana została porządku korynckim po stronie wschodniej placu. 

 

Forum Cezara (Forum Iulium) - jego budowa została rozpoczęta przez Cezara w 54 p.n.e. Zostało umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie najstarszego w Rzymie Forum Romanum i późniejszego Forum Augusta. Na środku placu została wzniesiona świątynia Wenus Genetrix. Świątynia ustawiona była na wysokim podium, a przed nią Cezar nakazał umieścić swoją podobiznę na koniu, obok ustawiono fontannę.Pokaż Rzym na większej mapie


Zdjęcia Fora cesarskie


Pogoda

Rzym i Watykan
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+31°  / +17°
Słonecznie
wiatr: ENE 2 km/h
ciśnienie: 1016 hPa
wilgotność: 29%
zachmurzenie: 0%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: SW 3 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+31° C    /  +19° C
Słonecznie
wiatr: S 8 km/h
opady: 0.0 mm/h