wNieznane.pl

Rzym i Watykan

Domus AureaZłoty Dom Nerona (Domus Aurea) to rzymski pałac cesarza Nerona położony pomiędzy wzgórzami Palatynu i Eskwilinu. Ze względu na wysokie koszty budwoli, nigdy jej nie ukończono. Pozostałości budowli zostały odnalezione pod innymi budowlami ze starożytności i średniowiecza. 

Kompleks zajmował obszar około 100 ha, a łączna długość elewacji sięgała 1,50 km. Wraz z budową Złotego Domu przebudowano także Via Sacra, która dochodziła do pałacu, dodając do niej dwustronną kolumnadę. 

Dekoracje Złotego Domu były złocone. Ściany i posadzki zdobiły liczne mozaiki, była również mozaika wykonana na suficie. 

Na terenie odnaleziono także sztuczne jezioro, które miało być centralną częścią całego kompleksu, później w jego miejscu wybudowano Koloseum.

Po śmierci Nerona, w ukończonej części kompleksu mieszkali Wespazjan i Tytus. Po zniszczeniach spowodowanych pożarem w 104 r. na miejscu zajmowanym przez skrzydło pałacu powstały termy Trajana, a Hadrian zamienił część Złotego Domu na świątynię Wenery i Romy.Pokaż Rzym na większej mapiePogoda

Rzym i Watykan
Dziś, 29 listopada 2021
ikona pogody+11°  / +6°
Burza
wiatr: SW 16 km/h
ciśnienie: 995 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 43%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 30 listopada 2021
ikona pogody+11° C    /  +3° C
Słonecznie
wiatr: NNE 10 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 1 grudnia 2021
ikona pogody+13° C    /  +9° C
Silne zachmurzenie
wiatr: SE 10 km/h
opady: 0.0 mm/h