ocena miejsca: 3.4 / 10
oceń i Ty!

Muzea watykańskie i Kaplica Sykstyńskaodwróć kolory tekstu i tła

Muzea Watykańskie powstały ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Udostępniono je do zwiedzania w 1787 r.  Obecnie zgromadzono w nich najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata.

 

W skład Muzeów wchodzą m.in.:


Pinakoteka – muzeum powstałe podczas pontyfikatu Piusa VI. Gromadzi obrazy, od wczesnego renesansu do XIX wieku. W salach pinakoteki znajduje się także zbiór ikon bizantyjskich; 


Muzeum Pio-Clementino zapoczątkowała kolekcja rzeźb antycznych zgromadzona przez Klemensa XIV i Piusa VI; 


Muzeum Etruskie gromadzi zabytki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenach południowej Etrurii i w Egipcie;


Muzeum Misyjno-Etnologiczne podzielone jest na 2 części: pierwszą poświęcono historii różnych religii w poszczególnych krajach pozaeuropejskich, druga część to muzeum etnologii i mogą ją oglądać tylko wcześniej umówione grupy.


Muzeum Chiaramonti powstało z inicjatywy Piusa VII w 1807 i gromadzi kolekcję rzeźb antycznych powstałych w okresie od I wieku p.n.e. do III wieku.

W licznych galeriach zgromadzone są zbiory arrasów, map i ksiąg. Do ciągu muzealnego zostały włączone Stanze (Komnaty Rafaela), czyli pomieszczenia ozdobione freskami przez m.in. Rafaela oraz Kaplica Sykstyńska.

W Sali Sobieskiego eksponowany jest obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem. 

 

Kaplica Sykstyńska - papieska kaplica, powstała w XV w.  z fundacji papieża Sykstusa IV. Od początku była przeznaczona na ważniejsze uroczystości kościelne. Dawniej często odprawiano w niej msze św. Odbywają się tu konklawe, czyli wybory nowego papieża. Specjalny piec wstawiany na czas wyborów ma wyprowadzony ponad dach komin. Sala słynie z przepięknych fresków. Najsłynniejsze to Sąd Ostateczny i Stworzenie Świata

Podczas zwiedzania Kaplicy nie wolno fotografować, filmować ani prowadzić rozmów. Przewodnicy omawiają poszczególne freski korzystając z tablic ze zdjęciami umieszczonych na Dziedzińcu Pinii. Z Kaplicą Sykstyńską połączona jest niedostępna dla zwiedzających Kaplica Pawłowa. Zdobi ją fresk "Ukrzyżowanie św. Piotra", jedno z ostatnich dzieł Michała Anioła.Pokaż Rzym na większej mapie

Zdjęcia Muzea watykańskie i Kaplica Sykstyńska


  Rzym i Watykan - pogoda:
Dziś, 22 maja 2018
+25°  / +18°
Częściowe zachmurzenie

wiatr: SSW 16 km/h
ciśnienie: 1015 hPa
wilgotność: 50%
zachmurzenie: 16%
opady: 0.0 mm/h

Środa, 23 maja 2018
+24° C    /  +17° C
Silne zachmurzenie
wiatr: W 10 km/h
opady: 0.3 mm/h

Czwartek, 24 maja 2018
+27° C    /  +18° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 15 km/h
opady: 0.0 mm/h

Piątek, 25 maja 2018
+28° C    /  +18° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: WNW 18 km/h
opady: 0.0 mm/h

Sobota, 26 maja 2018
+30° C    /  +20° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 12 km/h
opady: 0.0 mm/h