wNieznane.pl

Irlandia

KillarneyKillarney należy do najważniejszych miast w hrabstwie Kerry. Ważne jest tym bardziej, iż stanowi świetną bazę wypadową dla turystów. Trudno się dziwić, skoro dookoła nie brakuje atrakcji - XV-wieczny Ross Castle, XIII-wieczne ruiny kościoła w Aghadoe, pobliski Killarney National Park z całym swym bogactwem naturalnym, jeziorami czy opactwem Muckross na czele. A jeszcze należy pamiętać, iż Killarney jest jednocześnie początkiem i jednocześnie końcem 180-kilometrowego malowniczego szlaku Ring of Kerry.

Samo miasto datuje się na połowę XVIII wieku, ale już w 640 roku istniała religijna osada, która przetrwała przez kilka następnych stuleci. Mnisi zostali wywłaszczeni z opactwa w 1594 roku przez Elżbietę I. Historyczny klasztor mieści się na wyspie Innisfallen, którą można zwiedzać głównie latem.


Niegdyś Killarney było mocno zaangażowane w wojnę o niepodległość. Regularnie trwały walki Republikanów z siłami brytyjskimi. Pamiątką tych czasów jest dawny Southern Hotel (dziś Malton Hotel). Swą siedzibę mieli tam Brytyjczycy, którzy mieli za zadanie chronić pobliską stację kolejową. Atak ze strony Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) mógł być tylko jeden. 21 marca 1921 roku miała miejsce akcja Headford Ambush, w której zaatakowano pociąg. W efekcie zginęło 10 brytyjskich żołnierzy, czterech cywili oraz dwóch przedstawicieli IRA.

 

Oprócz wspomnianych atrakcji, w Killarney i okolicach odnajdą się fani jeździectwa oraz wędkarstwa. A w przypadku deszczowej pogody zawsze w swe progi zaprasza O’Connor’s pub, w którym wieczorami odbywają się koncerty.Zdjęcia Killarney


Pogoda

Irlandia
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+16°  / +7°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 14 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 55%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+16° C    /  +8° C
Słonecznie
wiatr: SSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+18° C    /  +10° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 2 km/h
opady: 0.0 mm/h