wNieznane.pl

Irlandia

LimerickNocny Limerick na dwa dni przed 17 marca. O miejsce noclegowe ciężko. Niby miasto należy do jednych z największych w kraju, ale nawet w najbardziej znanych sieciach hotelowych na próżno szukać pokoju za rozsądne pieniądze. Kilkadziesiąt minut kręcenia po ulicach, które rozpalają latarnie. Kilkadziesiąt minut całowania klamek, nieustannego odprawiania z kwitkiem. Podrzędny hostel, jak i czterogwiazdkowy hotel – bez różnicy. Z takiej strony poznaliśmy Limerick na dwa dni przed Dniem św. Patryka.

 

Do Limerick można się dostać lądując w pobliskim Shannon lub przemierzając 200 kilometrów z Dublina. Wybraliśmy opcję nr 2. Miasto przez lata było związane z firmą Dell, która produkowała podzespoły komputerowe, aż do czasu przeniesienia linii do Łodzi. Ponadto funkcjonuje tu sporo przedsiębiorstw o profilu rolniczym.


Co zwiedzić, co zobaczyć? W mieście założonym w 812 roku przez Duńczyków znajdziemy m.in. King John’s Castle. Jego masywne mury obronne oraz wieże najlepiej oglądać z zachodniego brzegu rzeki Shannon. Wizytówkę miasta datuje się na początek XIII wieku. Zbudowany został przez króla Jana z Anglii. W ostatnim czasie przeprowadzono gruntowny remont i od 2013 roku zamek zaprasza turystów na zwiedzanie. We wnętrzach odnajdą się mali i duzi. To za sprawą eksponatów, a także multimedialnych szuflad, które przybliżą historię tego miejsca.

 

Hunt Museum. Prawdziwa podróż w czasie do epok brązu, żelaza oraz średniowiecza. W przygotowanych gablotach obejrzymy najlepsze kolekcje z tamtych czasów. Co ciekawe, aż 2000 eksponatów pochodzi z prywatnej kolekcji cenionych antykwariuszy - Jana i Gertrudy Hantów. Jedną z perełek instytucji jest moneta, która rzekomo jest jednym z 30 srebrników, które Judasz zapłacił za zdradę Chrystusa.

 

Limerick City Museum zwane również Jim Kemmy Museum na cześć zmarłego irlandzkiego polityka socjalistycznego. Jest dość małe i mieści się obok wspomnianego King John’s Castle. Co znajdziemy w środku? Głównie eksponaty z epoki kamiennej oraz brązu. Nie brakuje również akcentów znacznie nowszych, jak choćby z XIX wieku.

 

St Mary’s Cathedral to XII-wieczna katedra założona przez króla Munster, Donalda Mór O'Briena, Warto zwrócić uwagę na fragmenty romańskiej nawy, a także na część chóralną z XV wieku z akcentami czarnego dębu, co jest unikalne w skali kraju.

 

Sportowa świątynia miasta, czyli Thomond Park Stadium. Miejscowa drużyna rugby, począwszy od 1995 roku, przez kolejnych 12 lat była niepokonana na własnym terenie. Z klubową historią zapoznamy się w części muzealnej obiektu, który w 2008 roku przeszedł poważną modernizację.

 

Limerick City Museum Art, czyli po prostu miejskie muzeum sztuki. Można w nim obejrzeć prace m.in. Sean Ketaing oraz Jacka B. Yeats’a.

 

Treaty Stone przy brzegu rzeki Shannon przypomina o miejscu, w którym podpisano traktat z Limerick.

 

Bishop’s Palace – XVIII-wieczny Pałac Biskupi w pobliżu Thomond Bridge.
Pogoda

Irlandia
Dziś, 5 lipca 2020
ikona pogody+14°  / +10°
Miejscami opady deszczu
wiatr: WSW 33 km/h
ciśnienie: 1008 hPa
wilgotność: 69%
zachmurzenie: 79%
opady: 0.2 mm/h

Poniedziałek, 6 lipca 2020
ikona pogody+17° C    /  +10° C
Miejscami opady deszczu
wiatr: NW 21 km/h
opady: 0.1 mm/h

Wtorek, 7 lipca 2020
ikona pogody+16° C    /  +11° C
Lekka mżawka
wiatr: SW 24 km/h
opady: 0.4 mm/h