wNieznane.pl

Irlandia

Lough GurPrzed podróżą do Irlandii znalazłem informację, iż warto zajrzeć do Lough Gur. Po co? To właśnie tu znajduje się największy kamienny krąg w Irlandii. Megalityczne ruiny, fakt zamieszkiwania okolic od ok. 3000 roku p.n.e. oraz najważniejsze stanowiska archeologiczne działały na wyobraźnię. Ostatecznie samo miejsce nieco rozczarowało. Ów krąg Grange, tworzą "wbite” w ziemię głazy, co przyznam, że nie wygląda zbyt imponująco. Choć być może specjaliści od archeologii mają inne zdanie.


Alternatywę dla kamiennego kręgu stanowi Centrum Turystyczne położne kilka kilometrów dalej. W jego wnętrzach zapoznamy się z historią tutejszych ziem. Całość przedstawiona w dość ciekawy sposób, z wykorzystaniem tradycyjnych plansz oraz multimedialnych ekranów. Chętni mogą przywdziać strój z dawnych epok. Ponadto na zwiedzających czeka szlak - wejście na wzgórze, widok na jezioro, ruiny zamków - Bourchier nazwanego na cześć Sir George'a Bourchiera (drugi syn hrabiego Bath) czy Black Castle.

Reasumując – będąc w Limerick, można tutaj zajrzeć na rodzinny spacer w towarzystwie zieleni oraz przy spokojnej tafli jeziora. Jednak, żeby specjalnie tu przyjeżdżać z odleglejszych miejsc, to już niekoniecznie.Zdjęcia Lough Gur


Pogoda

Irlandia
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+16°  / +7°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 14 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 55%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+16° C    /  +8° C
Słonecznie
wiatr: SSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+18° C    /  +10° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 2 km/h
opady: 0.0 mm/h