wNieznane.pl

Irlandia

TraleeTralee należy do naj większych miast hrabstwa Kerry, będąc jednocześnie jego stolicą. Swoją nazwę zawdzięcza rzece "Lee”, która przecina miasto. Zatrzymaliśmy się w nim jakby mimochodem, przez przypadek, i to na dodatek na posiłek, a nie na zwiedzanie. A mam wrażenie, że szkoda, bo jak się okazuje Tralee ma w tym temacie nieco do zaoferowania. Tym bardziej, że w ostatnich latach poczyniono poważne inwestycje, przeznaczając na ten cel 55 milionów euro.

Tutaj każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Zarówno osoby lubiące poznawać przeszłość danego miejsca, jak i preferujące aktywny wypoczynek. Nie brakuje również wydarzeń kulturalnych. Natomiast rodziny z dziećmi wyszaleją się w aquaparku. Usatysfakcjonowani powinni być fani golfa, gdyż w Tralee działa kilka klubów.

 

W Kerry County Museum w sposób multimedialny przedstawiono historię nie tylko regionu, ale również całego kraju. Można jej nie tylko dotknąć, ale dosłownie poczuć.

W sercu miasta, zresztą nieopodal wspomnianego muzeum, znajduje się miejski park (Tralee Town Park), który posiada jeden z najpiękniejszych różanych ogrodów w całym kraju. Szacuje się, iż posiada ponad 5000 gatunków tych pięknych kwiatów.
Natomiast Tralee Garden Festival należy do największych tego typu. Przez trzy dni imprezie towarzyszą rozmaite atrakcje, m.in. wycieczki, koncerty, pokazy, a także kursy. Całość wieńczy parada, która kroczy przez miasto do parku.

 

A skoro już jesteśmy w klimatach florystycznych i festiwalowych, to koniecznie należy wspomnieć o The Rose of Tralee festival. To nic innego, jak wybór najpiękniejszej Irlandki z całego świata. Show rozpoczęło się w 1959 roku i przez 55 lat przyciąga przed telewizory rzesze widzów. Nazwę festiwalu zaczerpnięto od pewnej damy, zwanej Mary. Była tak piękna, iż zyskała miano "Róży z Tralee”. Nazwa pozostała do dziś, a cykliczna impreza rozrasta się z roku na rok.

 

Osoby, które chcą zapoznać się z pięknem… tradycyjnej irlandzkiej muzyki powinny udać się do Siamsa Tíre. Co to takiego? Pełna nazwa brzmi: Ireland’s National Folk Theatre. Został założony przez Ojca Pata Aherna w 1974 r. Głównym założeniem instytucji jest kultywowanie ludowych tradycji, ze wspomnianą muzyką, a także tańcem na czele.

 

W The Aqua Dome dorośli oraz dzieci wyszaleją się w basenach, a także na zjeżdżalniach. Ponadto można się zrelaksować w dwóch dużych saunach. Poza Aquaparkiem znajduje się 18-dołkowo mini-strefa do golfa.

 

Tralee Bay Nature Reserve – rezerwat przyrody na powierzchni 2500 hektarów. Rozciąga się od Tralee po port Fenit i wioskę Cloghane. Obejmuje zatoki Tralee oraz Brandon, a także półwysep Magharees, plaże wyspy Derrymore, wydmy oraz laguny wspomnianego półwyspu. W 2012 roku otwarto specjalny mikrokosmos dzikiego rezerwatu, w którym wejdziemy do świata siedlisk słodkowodnych.

 

Ballyseedy Wood – na obrzeżach Tralee spędzimy czas aktywnie. Są piękne trasy poprowadzone przez zalesione tereny sięgające XVI wieku, zróżnicowana fauna i flora, ruiny zamków oraz wiatraki. Zobaczymy dawny styl z ogromną ilością natury.

 

Crag Cave – jedna z najbardziej zjawiskowych jaskiń w Irlandii. Ma 3,8 kilometra długości i jest najdłuższą w hrabstwie Kerry i siódmą pod tym względem w kraju. Podróż w przeszłość uatrakcyjniają różne formy skalne – stalaktyty, stalagmity, nacieki, a także wiele innych, które się tworzą przez tysiące lat.

 

Pozostałe atrakcje:

Tralee Ship Canal – otwarty w 1846 roku, który na długości dwóch mil łączy miasto z zatoką
Blennerville Windmill – dwa kilometry poza miastem, nieopodal wspomnianego kanału, usytuowany jest wiatrak, który należy do najwyższych tego typu w Europie. Wysokość to 21,3 metra. I co istotniejsze, jest nadal aktywny.
Szlak Kerry – w Hiszpanii mają Camino de Santiago, zaś w Irlandii możemy ruszyć w pieszą podróż przez “Kerry Camino”. Szlakiem Saint Brendan the Navigator przejdziemy od Tralee do Dingle.
Pogoda

Irlandia
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+16°  / +7°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 14 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 55%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+16° C    /  +8° C
Słonecznie
wiatr: SSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+18° C    /  +10° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 2 km/h
opady: 0.0 mm/h