wNieznane.pl

Irlandia

WatervilleWieś słynąca z kabli transatlantyckich, Charlie Chaplina oraz Micka O'Dwyera, czyli Waterville. Niegdyś znana jako Coirean, malowniczo osadzona w zatoce Ballinskelligs w obrębie szlaku Ring of Kerry. Miasteczko sięga początkami połowy XVIII wieku, kiedy to rodzina Butler nazwała swą nieruchomość Waterville. Obszar, który zaczął się rozrastać w kolejnym stuleciu, automatycznie przyjął nazwę, która funkcjonuje do dziś.

 

Skąd kable telegraficzne łączące Europę z Ameryką Północną? Należy się cofnąć do czasów drugiej połowy XIX wieku. Wówczas w okolicach Waterville został położony pierwszy kabel transatlantycki przez specjalizujące się w tym firmy. Tym samym połączona została Irlandia z Nową Szkocją. Oczywiście sygnał z Waterville został przekazany w głąb Europy – Anglia, Francja, natomiast z Nowej Szkocji w stronę zachodnią, do Stanów Zjednoczonych m.in. do Nowego Jorku. Z pozoru błahy temat, ale w 2000 roku stacje kablowe otrzymały międzynarodową nagrodę Dziedzictwa UNESCO ze względu na niebagatelną rolę w zakresie komunikacji.

 

Dobrze, a skąd się wziął w tych stronach Charlie Chaplin? Urodzony w Londynie komik przyjeżdżał tu wraz z rodziną na wypoczynek. Jak zawitał do Waterville w 1959 roku, tak powracał w te strony przez kolejnych dziesięć lat. Wybitna postać doczekała się pomnika w centrum wsi. Ponadto w 2011 roku zorganizowano pierwszy festiwal filmów komediowych – Charlie Chaplin Comedy Film Festival.

 

Ze srebrnego ekranu przechodzimy na zieloną murawę. Pomnika doczekał się również Mick O’Dwyer określony "kapłanem futbolu z Kerry”. To postać zasłużona dla lokalnego futbolu. Najpierw przez niespełna 20 lat wykazał się jako zawodnik, po czym zajął się zarządzaniem drużyn Kerry, Kildare, Laois, Wicklow oraz Clare. Ponad 30 lat w sporcie dało mu status ikony.

 

Z czego jeszcze słynie Waterville? Tutejsze pole golfowe znajduje się w ścisłej czołówce na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jednak my, zamiast machania kijem, polecamy spacer wzdłuż linii brzegowej. Malownicze klify, szum fal... Piękna sprawa!Zdjęcia Waterville


Waluta

Aktualny średni kurs:1 EUR = 4,34 PLNnazwa waluty: euro
stan na: 2019-09-20

Pogoda

Irlandia
Dziś, 22 września 2019
ikona pogody+15°  / +13°
Silne opady deszczu
wiatr: WNW 11 km/h
ciśnienie: 999 hPa
wilgotność: 97%
zachmurzenie: 100%
opady: 13.4 mm/h

Poniedziałek, 23 września 2019
ikona pogody+14° C    /  +4° C
Całkowite zachmurzenie
wiatr: SSE 18 km/h
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 24 września 2019
ikona pogody+15° C    /  +8° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 12 km/h
opady: 0.0 mm/h