wNieznane.pl

Irlandia

Półwysep DinglePółwysep Dingle jest nie tylko najdalej wysuniętą częścią w hrabstwie Kerry, ale również w zachodniej Irlandii oraz prawdopodobnie w Europie. Swą nazwę zawdzięcza pobliskiej miejscowości, choć równie popularna nazwa to Corca Dhuibhne oznaczająca "ziarno lub plemię Duibhne”. Określenie odnosi się do średniowiecznych ludów zamieszkujących te tereny.

Półwysep tworzą skały piaskowca, które budują wzgórze Slieve Mish. Przez płw. Dingle biegnie w stronę zatoki Brandon oraz miasteczka Dingle tzw. Conor Pass, czyli najwyższa przełęcz w Irlandii. Z kolei na zachód od wybrzeża leżą wyspy Blasket, które są niezamieszkane od 1950 roku. Najlepiej je podziwiać ze Slea Head, czyli najbardziej wysuniętego krańca regionu. Poznamy je po białym krzyżu ustawionym przy drodze.

 

Na półwyspie Dingle zapoznamy się historią regionu w Músaem Chorca Dhuibhne. Placówka mieści się w miejscowości Baile Fheirtéaraigh (Ballyferriter). Oprócz znalezisk z pobliski wykopalisk obejrzymy także eksponaty wypożyczone z Muzeum Narodowego Irlandii. Ciekawostka - zachodni kraniec półwyspu dał Irlandii znanych pisarzy z Peją Sayers na czele.Zdjęcia Półwysep Dingle


Pogoda

Irlandia
Dziś, 13 czerwca 2022
ikona pogody+16°  / +7°
Częściowe zachmurzenie
wiatr: W 14 km/h
ciśnienie: 1025 hPa
wilgotność: 70%
zachmurzenie: 55%
opady: 0.0 mm/h

Wtorek, 14 czerwca 2022
ikona pogody+16° C    /  +8° C
Słonecznie
wiatr: SSW 5 km/h
opady: 0.0 mm/h

Środa, 15 czerwca 2022
ikona pogody+18° C    /  +10° C
Częściowe zachmurzenie
wiatr: NNW 2 km/h
opady: 0.0 mm/h